0

sdílení

Zlom v energetice – solární energie se stává levnější než větrná

Dárius Polák / 18. prosince 2016 / Zajímavosti

Nastává velká změna, která může pomoci ekologii.

 

Toto se již jednou v minulosti stalo na aukcích na blízkém východě, které vyústily v rekordně levné náklady na solární energii. Tentokrát však nedotovaná solární energie začíná opravdu konkurovat fosilním palivům ve větší míře. Navíc, nové solární projekty, které se v současnosti budují, jsou levnější než větrná energie.

Níže uvedený graf zobrazuje náklady na větrnou a solární energii v top 58 ekonomikách. Přestože se předpovídalo, že solární energie jednou bude levnější než větrná, nikdo nečekal, že to přijde už takhle brzy. Investice do solární energie se dostaly z ničeho až sem, a to pouze v průběhu 5 let. Ve velkém za to může i Čína, která kromě svých projektů pomáhala financovat i projekty jiných zemí.

740x-1
 foto: bloomberg.com

Polovina ceny uhlí

Letošní rok byl pro trh se solární energií výjimečný. Aukce, kde soukromé společnosti soutěžily o masivní luxusní smlouvy pro poskytování elektrické energie, stanovily rekordně nízkou cenu. Začalo to se smlouvou v lednu, která produkovala elektrickou energii za 64 dolarů za megawatthodinu v Indii. Pak přišel obchod za 29 dolarů za megawatthodinu v Chile. To je rekordně levná elektřina – představuje polovinu ceny z ceny uhlí.

Toto jsou nové smlouvy, ale mnoho projektů se dokončuje už letos. Když se všechny dokončené projekty z roku 2016 sčítají dohromady, předpokládá se, že solární energie vyprodukuje 70 gigawattů hodin a porazí tím větrnou energii s 59 gigawatty.

Celková změna k čistší energii může být dražší v bohatších zemích, kde je poptávka po elektřině neměnná nebo padá a solární energie má konkurenci v podobě klasických tepelných a jaderných elektráren. V méně rozvinutých zemích bez dotací však obnovitelné zdroje energie porazí jakoukoli jinou technologii.

1x-1
foto: bloomberg.com

Dosažení kritického bodu

Svět nedávno překonal kritický bod, kdy se meziročně vytvoří více kapacity pro využívání čisté energie, než fosilních paliv. Maximum fosilního využití energie se může dosáhnout v příštích 10 letech. Nejlepší trhy pro obnovitelné zdroje energie jsou Čína, Chile, Brazílie, Uruguay, Jižní Afrika a Indie.

zdroj: bloomberg.com , zdroj titulní fotografie: bloomberg.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]