Žížalí farma v kuchyni? Češi vytvořili kompostér, který je zároveň designovým doplňkem

Marianna Mikešová / 8. května 2017 / Eko

zdroj: Plastia

Ekologie a hezký design, to jsou dvě věci, které jsou dnes „hot“ a zároveň se skvěle doplňují. Designéři si neustále lámou hlavu, jak vymyslet produkt, který bude oku lahodící a zároveň přátelský k přírodě. České firmě se podařilo všechny předběhnout a přijít se skutečně revoluční věcičkou!

Každá domácnost denně obrovským dílem přispívá k hromadění odpadu, s jehož likvidací má naše planeta skutečně obrovský problém. Proč neudělat něco pro to, abys svůj podíl na současné ekologické katastrofě trochu snížil? Věřím tomu, že už dávno třídíš, protože to je první bod pomyslného seznamu. Racionálnější nakupování, upřednostňování ekologických či žádných obalů je dalším. O něco níže se však nachází také kompostování, o kterém bude právě teď řeč.

Foto: Plastia

Česká rodinná firma Plastia se nedávno vrhla do opravdu bláznivé výzvy – vytvořit nádobu, pomocí které by mohl každý, a to skutečně každý, včetně tebe, kompostovat svůj odpad. Říkáš si, co je to za blbost? Právě naopak, podařilo se jim vytvořit produkt roku! Nejen, že je plně funkční a hezký, ale navíc získal nejprestižnější designérskou cenu Red Dot Award: Product Design 2017 a porazil tak desítky projektů z 54 zemí světa. Tleskáme!

Foto: Plastia

 

Tato geniální věcička nese název vermikompostér Urbalive, který je plastový s dřevěnými nožičkami a koupíš ho za 2 990 Kč.  Za návrhem stojí známý český designér a architekt Jiří Pelcl. Jeho cílem bylo vytvořit jakýsi hybrid praktického domácího pomocníka a designového doplňku. Jak funguje? S pomocí užitečných žížal. Ty dokáží přeměnit tvůj biologický domácí odpad na kvalitní hnojivo pro rostliny.

Foto: pelcl.cz

 

„Málokdy se stává, že designér má příležitost navrhnout produkt, který je prospěšný pro člověka, pro zvíře i pro přírodu,“ uvedl Pelcl. Podle jednatelky společnosti Plastia dávají právě takové úspěchy jejich podnikání smysl. Výroba prvního kompostéru na světě, který je navržen s důrazem na estetiku, zároveň způsobila jakousi malou revoluci.

Foto: facebook.com/Plastia

S touto praktickou nádobou výrazně zredukuješ kvantitu svého domácího odpadu, zbavíš se zapáchajícího koše a navíc to má výhodu i pro lenochy. Koš prostě nebudeš muset vynášet tak často. :) Nemusíš se bát, že z kompostéru se bude šířit nevábná vůně, je tak šikovně navržen, že neucítíš vůbec nic a tvá nová domácí zvířátka, tedy žížaly, si budou potichu dělat svou práci.

Foto: Plastia

„Dá se použít v domácnostech, školních třídách nebo kancelářích. Je vyroben tak, aby bylo kompostování při dodržování několika pravidel bezproblémové a jeho údržba i čištění jednoduché. Skládá se z kompostovacích pater, kde pracují žížaly, a v nichž vzniká vermikompost, a nádoby, kam odtéká žížalí čaj. Obojí obsahuje vysoké množství živin a enzymů, které pomáhají rostlinám růst, “ tvrdí Plastia.

Foto: Plastia

Zajímavý je i příběh vzniku tohoto produktu. Původně totiž Jiří Pelcl navrhl jen židli ze dřeva a plastu s úložným prostorem. Ta však firmu inspirovala k realizaci odvážného nápadu výroby stylového kompostéru. Spojili se s projektem Kokoza, který propaguje kompostování a urbanistické pěstování rostlin a vytvořili hned dva produkty – kompostér a nádobu na pěstování Urbalive.

Foto: Plastia

Plastia podporuje ekologickou myšlenku koloběhu Green Loop. Jde o filozofii, podle níž vše, co už nemůžeme využít, třeba vrátit do přírodního cyklu. Právě na základě této myšlenky vznikla i produktová řada Urbalive. Jejím cílem je usnadnit lidem cestu k přírodě a umožnit jim objevit radost z pěstování vlastních plodin, ale zároveň i z jejich ekologické recyklace.

Foto: facebook.com/Plastia

 

Ekologie není jen pro hipísáky, dnes už můžeš přírodě pomáhat se stylem! A představ si ty reakce, když kámošům řekneš, že máš doma v kuchyni malou žížalí farmu. :)

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]