Život zakladatele Uberu, Travise Kalanicka

Richard Vitkovský / 22. května 2017 / Business

zdroj: techstory.in

Je to už 8 let, kdy vznikl startup s názvem Uber. Od té doby se tato služba rozšířila po světě a funguje ve více než 600 městech. Navzdory dobrému úmyslu je služba kvůli určitým nedostatkům démonizována jako kontroverzní. Dokonce ji zakázali ve Španělsku. Společnosti se však daří a její zakladatel Travis Kalanick patří mezi miliardáře.

Uber je společnost, která nabízí vlastní mobilní aplikaci. Díky ní je možné propojovat tzv. „Black-car taxikáře“ a zákazníky několika kliknutími. Nikdy nebylo snazší získat odvoz v cizím městě. Zadáš údaje a aplikace ti vyhledá nejbližšího řidiče Uberu. Služba se rozšířila, firma rostla, avšak situace kolem firmy je nejistá. Kombinace kontroverzní služby a kontroverzního šéfa může mít neblahé následky. Nahlédni do života šéfa jednoho z nejhodnotnějších startupů světa.

uber

zdroj fotografie: wikimedia.org

Trnitá cesta budoucího byznysmena

Současný miliardář vyrůstal na předměstí města Los Angeles s názvem Northridge. V dětství toužil být špionem. Byl dobrým studentem a věnoval se fotbalu a atletice. Jako student se setkal se šikanou od starších spolužáků. To v něm zanechalo stopu a prohlásil, že už na něj nikdo a nikdy nebude vyvíjet nátlak. K podnikání měl blízko, protože jeho matka podnikala v oblasti reklamní inzerce v maloobchodě. Už jako teenager zkoušel přímý prodej nožů pro obchod Cutco. Když mu bylo osmnáct, rozběhl první projekt, kurz s názvem New Way Academy.

Častým údělem podnikatelů bývá nedokončená univerzita, a ani Travis nebyl výjimkou. V roce 1988 odešel z univerzity v Los Angeles, kde studoval počítačové inženýrství. A udělal dobře, protože spolu ze spolužáky začal pracovat na P2P vyhledávači Scour. Vyhledávač však neměl dlouhou životnost, protože se na něj sesypaly žaloby od společností ze zábavního průmyslu, a tak firma vyhlásila bankrot. Ale Kalanick se nevzdal a spolu se spoluzakladatelem Scouru se pustil do nového byznysu, softwarové společnosti s názvem Red Swoosh.

uber

zdroj fotografie: pixabay.com

Rozkoly mezi spoluzakladateli a pád akciového trhu 11. září 2001 způsobily obrovské problémy. Nakonec se mu podařilo prodat firmu za solidních 23 milionů dolarů. Čerstvý milionář si celý rok užíval život a cestoval po světě. Navštívil mnoho zemí.

Vznik firmy Uber

Travis nesnášel klasické taxíky kvůli nepříjemnému zážitku, kdy při konfliktu s taxikářem vyskočil z jedoucího vozidla. S myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci nepřišel sám, ale doslechl se o ní na konferenci LeWeb v roce 2008. Garrett Camp, Oscar Salazar a Conrad Whelan vytvořili první verzi aplikace. Kalanick zastával funkci „mega poradce.“ Službu spustili ve městě San Francisco v červnu 2010. Šéfem Uberu se stal Ryan Graves. Firma zažila úspěšný start, jen investice nepřicházely hned. Před koncem léta však díky investicím přitekly první větší sumy peněz. V prosinci 2010 nastala výměna na vedoucích postech. Travis se tak stal šéfem celé firmy a Ryan sestoupil na pozici hlavního manažera.

Společnost stoupala ke hvězdám. Po San Francisku expandovala do dalších měst Ameriky. New York patří mezi největší trhy. Každodenně se zde realizuje až 168 000 jízd. Počet pokrytých měst v USA je až 260. V roce 2011 nastal zlom a Uber začal nabízet služby mimo domovskou zemi. Prvním městem byla Paříž. S hodnotou 69 miliard dolarů je nejhodnotnější soukromou technologickou firmou světa.

Ale růstu mnohokrát předchází pád. A Uberu se to týká dvojnásob. Nejenže je obchodní model likvidační pro obyčejné taxikáře, kterým odcházejí zákazníci ke konkurenci, ale samotný šéf je často nazýván arogantním. S firmou a jejími zaměstnanci se spojují mnohé skandály, obvinění z obtěžování a meetingy doplněné o drogy. Momentálně probíhá konflikt s velikánem Google kvůli technologii autonomního řízení automobilů, kterou prý Uber odcizil za pomoci bývalého zaměstnance firmy. Kalanick se také rozešel s violoncellistkou Gabi Holzwarth, která potvrdila, že mnohokrát viděla sexismus na pracovišti.

Zdroj: businessinsider.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]