0

sdílení

Žij tak, jako bys neměl co ztratit

Simona Hanzelová / 16. prosince 2016 / Tools a Produktivita

Už jen to, že jsi živý, je zázrak. Nemáš co ztratit, můžeš jen získat.

 

Když jsem neměl co ztratit, měl jsem všechno. Když jsem přestal být tím, kým jsem, našel jsem se.“ Paulo Coelho

Na tento svět jsme se přišli nazí, bez ničeho. A tak i zemřeme. Svůj majetek ani úspěchy si do hrobu nevezmeme.

Vše, co v životě máme, je v podstatě dar. Už jen být naživu je vzácné. I to, že jsi schopen toto číst, je dar. Není to něco, co jsi někde získal nebo koupil. To, že tady teď sedíš živý a zdravý, je základ. Vše další v našem životě je už jen bonus.

Už sis někdy uvědomil, že vlastně nemáme co ztratit? Že můžeme pouze získat? A právě to je na životě to nejlepší.

boy-boys-lonely-photography-sexy-favim-com-95636zdroj: favim.com

I když jsi nad tím zřejmě nikdy nepřemýšlel, od té doby, co ses narodil, jsi ušel velký kus cesty. Vyvíjel ses, učil ses, budoval přátelství, dosahoval prvních úspěchů. V této chvíli máš v životě víc, než jsi měl kdykoliv předtím. A ať už v životě procházíš čímkoli, měl by sis uvědomit, že dokud dýcháš, opravdu nemáš co ztratit.

Tak proč se bojíme vykročit vpřed? Proč máme obavy z překonávání vlastních hranic? Možná bys rád v něčem podnikal, ale bojíš se, že ti to nevyjde a ty o něco přijdeš. No opravdu máš co ztratit? Máš jen jeden život. Pokud ti to nevyjde, stále zde budeš. Pokud ti to vyjde, bude to další bonus ve tvém životě. Nepřijdeš tedy o více, pokud nikdy nezkusíš to, po čem toužíš?

Žít tak, jako bys neměl co ztratit, je jediný klíč k tomu, jak něco získat.

46837-lonely-boyzdroj: lovethispic.com

Někteří lidé naopak žijí tak, jako by neměli co získat. Nemají dostatečný důvod k tomu, aby se v životě pohnuli někam dál. Nemají důvod k tomu, aby ráno vstali dříve, aby se odhlásili z Facebooku a udělali něco produktivního nebo aby se dostali do formy. Chybí jim odpověď na otázku proč. Proč bych to měl udělat? A pokud to neudělám, o co přijdu? Jejich život, zdá se, není hoden toho, aby do něj dávali všechno, co mají. Přitom, pokud by to udělali, jejich život by byl úplně jiný než nyní.

Případně mají pocit, že na všechno v životě mají automaticky nárok. Takový pocit je však dost zkreselný a má od reality velmi daleko. Ne, nemáme nárok na nic, a proto bychom měli být vděční za všechno, co máme.

alone-boy-sad-cute-beach1zdroj: 2.bp.blogspot.com

Max Planck řekl: „Když změníš způsob, jak se díváš na věci, věci, na které se díváš, se změní.“ Když si uvědomíš, že všechno ve tvém životě je jen bonus, přestaneš se tak upínat na všechno, co máš. A také nebudeš posedlý tím, co nemáš. Dostaneš větší volnost a svobodu.

Měli bychom proto žít tak, jako by bylo v sázce všechno, ale být si vědomi toho, že pokud to nevyjde, nepřijdeme o nic.

Závěr

Žij, jako kdyby bylo všechno v sázce. Zároveň věz, že vše, co v životě máš, je jen bonus a ty nemáš co ztratit. Takový přístup k životu ti pomůže lépe reagovat na všechny situace. Pomůže ti dosáhnout úspěchů a zvládnout neúspěchy. Procítit vděčnost i překonat ego. Jen tak budeš moci ocenit vše, co máš.

zdroj titulní fotografie: absfreepic.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]