Ženy v coworkingových centrech…

hosť / 19. května 2017 / Z Česka

zdroj: pages.stylist.co.uk

Třetinový podíl v zastoupení žen, které pracují v coworkingových centrech, se ve světě stal impulzem pro zakládání ryze dámských prostor. Počet podnikatelek v České republice se neustále zvyšuje, je tak jen otázkou času, kdy se tento trend plně rozvine i u nás. Dámská coworkingová centra mají svá specifika, která nejsou vhodná pro každou pracující ženu. Co lze očekávat a na co si dát pozor při výběru centra, si můžete přečíst v následujícím článku.

V coworkingových centrech ve světě pracuje okolo 38 % žen a 62 % mužů (zdroj DeskMag: 2016). I proto se v posledních letech začaly objevovat coworkingová centra, která nabízejí ryze ženskou komunitu spojenou s inspirativním prostředím pro podnikání. Prostory jsou více “domácí” a nabízejí nejen balony na sezení, pohovky, polštáře, květiny, aroma lampy, ale i méně formální prostředí a členitější prostor s množstvím soukromých zákoutích.

 

foto: technical.ly

Zároveň je k dispozici více dámských toalet uzpůsobených i pro jejich potomky. Ti se pod dohledem chůvy mohou vyřádit v herně. Součástí center jsou i další “holčičí vymoženosti”, které v mix coworkingových centrech prostě nenajdete. Koncept dámských center, ač je dnes rozmanitější, není nový. Před více než stoletím vzkvétalo tisíce „ženských klubů“. Emancipace, kterou podpořily i společnosti vyrábějící zařízení do domácností, tak osvobodila ženy od kuchyňských ploten a dala jim možnost realizovat se i po profesní stránce.

V České republice podnikatelek stále přibývá, protože mají:

 • možnost uspořádat si pracovní dobu (77 %),
 • být nezávislé na rozhodování ostatních (66 %),
 • mít možnost naplno využít své schopnosti (62 %).

(zdroj: IPSOS pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR a firmu Ženy odkaz: ČT zde)

“V našem centru máme zastoupení 70 % mužů a 30 % žen. V poslední době jsme zaregistrovali větší zájem o naše členství ze strany žen. Nejedná se o matky s dětmi, protože na ně není naše centrum připraveno, ale většinou jde o ženy, které mají své potomky již v předškolních zařízeních a samy teď začínají rozjíždět své vlastní podnikání nebo v něm naopak pokračují a jsou rády, že mohou změnit prostor a nepracovat tak už jen z domova,” říká manažerka coworkingového centra IN-SPIRO Stanislava Baslerová.

foto: temple-news.com

Americké studie ukázaly, že pracoviště ovládaná muži mohou u žen vyvolat pocity sociální izolace, nebo dokonce stresové situace, které mohou vést k pochybnostem o sobě samé. Výsledky amerických studií podporuje i výzkum IPSOS, podle kterého je 76 % podnikatelek mnohem spokojenějších se svým způsobem práce, zatímco ženy v zaměstnaneckém poměru jsou spokojené pouze v 38 %. Se svým příjmem je pak spokojeno 43 % podnikatelek, zatímco u zaměstnaných žen je to 24 %.

Coworkingová centra určená primárně ženám mají kromě klasické nabídky (stůl, židle, internetové připojení, kancelářské vybavení, kuchyňka apod.) svá pozitiva.

Mezi ta patří:

 • větší podíl podobně oborově zaměřených žen (poradenské služby, administrativa),
 • inspirace v “čistě holčičích” oborech (móda, šperky, produkty zdravého životního stylu apod.),
 • sportovní aktivity a vzdělávací akce orientované na ženy (kalanetika, pilates, jóga, kreativní dílny),
 • možnost hlídaní dětí,
 • sociální kontakt s ženami, které mají podobně nastavené pracovní hodnoty spojené s rodinným životem.

Mezi nevýhody patří:

 • pokud nemáte vztah k dětem, nebude pro vás coworkingové centrum spojené s hlídáním dětí to pravé,
 • chybějící mužský element,
 • některá coworkingová centra jsou částečně podobná spíše sociálním klubům než čistě pracovním prostorům.,

V České republice v současné době najdete kolem 10 coworkingových center, která se orientují na ženy nebo na rodiče s dětmi.

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]