Krasopiska: „Ženy potřebují k životu kreativitu.“

Darja Jochimová / 6. dubna 2017 / Z Česka

zdroj: zdroj: archiv Krasopiska

S Krasopiskou jsem se poprvé setkala v lednu na kurzu krasopsaní, kterému jsem naprosto propadla a díky jejím kurzům se tak mohu zlepšovat. Ke krasopsaní se dostala teprve pár let zpět a to přes velmi různorodá povolání. Takže jsem ji rovnou vyzpovídala!

Ahoj Krasopisko, jaký je rozdíl mezi krasopsaním , kaligrafii a letteringem?

Více méně je to to samé, každý z názvů se ještě dělí dále, ale všechno je to o uměleckém ztvárnění písma. Jelikož se k nám do ČR právě moderní kaligrafie a hand lettering dostaly až nedávno, ne všechny názvy jsou přeloženy a tak si někdy musím vymyslet vlastní. A tak vznikla Krasopiska a následně Krasopsaní.

zdroj: archiv Krasopiska

Jak ses ke krasopsaní dostala ty?

Písmo mě vždycky bavilo, ale nikdy jsem tomu nedávala větší význam, dokud jsem si nezaložila Instagram a neobjevila kvanta talentovaných a inspirativních krasopisců v zahraničí. Zapojila jsem se do tzv. „lettering challenge“ a sdílela každý den nový pokus o dokonalý lettering. Zároveň to byla taky svým způsobem terapie. Ačkoliv jsem se celý život snažila živit se něčím kreativním – studovala jsem taky uměleckou školu – nikdy mě nenapadlo, že to bude zrovna písmo, ale stalo se tak a já jsem za to moc vděčná!

 

Kde jsi pracovala, než ses dostala ke krasopsaní ?

Všude možně. Nikdy mě nebavilo pracovat na jednom místě déle než rok takže jsem se od vaření kafíček na recepci, hlídání dětí nebo domlouvání rande v seznamce dostala až k floristice a následně krasopsaní :) Jednu dobu jsem také „měla“ firmu, kde jsem vyráběla a restaurovala nábytek.

 

Začala jsi pořádat kurzy pro veřejnost, kde jsem byla i já. Tento koncept se mi velice líbí. Pověz nám, v jakých městech můžeme jít na tvůj kurz, jak dlouho kurz Krasopsaní trvá a kolik kurzů týdně zvládáš?

Působím zejména v Praze, ale kurzy pořádám i v rodné Ostravě a občas i v Brně. Mám za sebou i Rychnov n. Kněžnou a chystám se do Mostu a kdo ví kam ještě, hodně lidí mi píše, ať přijedu udělat kurz do jejich města :) Ráda cestuju a poznávám nová místa, takže proč ne. Na konci měsíce jedu krasopsát až do Bratislavy. Kurz trvá tři hodiny, ale uběhne jako mávnutím kouzelného proutku. Někdy holkám nedovolím ani 5 minut pauzu, abychom to všechno stihly :D Ale ne, zatím jsou ohlasy skvělé a momentálně jsem začala dělat i kurzy pro pokročilé, o které byl velký zájem. Týdně jsou to většinou 2-3 kurzy a je pořád plno.

zdroj: archiv Krasopiska

Navštěvuješ sama nějaké kurzy nebo jsi typický samouk?

Na střední jsme měli předmět písmo, takže nějaké ty základy mám asi odtamtud, nicméně jsme se učili povětšinou gotickou kaligrafii atoperem a o nějaké moderní kaligrafii ještě nebylo ponětí. Jinak jsem internetový a knižní samouk. Moc si přeju zúčastnit se kurzu jednoho z mých vzorů v zahraničí a snad si tento sen jednou taky splním až zase navštívím USA.

 

Kde čerpáš inspiraci?

Určitě z Instagramu, YouTube a taky knih. Někdy i v obchodě s výtvarnými potřebami. Výběr je totiž u nás dost limitovaný takže člověk musí být kreativní s tím co je dostupné :))

 

Krom kurzů píšeš i tabule pro různé restaurace nebo třeba pro květinářství. Jak ses k tomu dostala?

Jednu dobu jsem pracovala v květinářství a začala postupně objevovat možnosti využití krasopsaní od popisu výloh a tabulí po svatební oznámení nebo loga. Tím jsem se taky zviditelnila „na ulici“ a zjistila, že je veliký zájem o krasopsaní a možnosti jsou nekonečné. Popsat můžete všechno a písmem vyjádřit cokoliv!

zdroj: archiv Krasopiska

Proč si myslíš, že krasopsaní zažívá v dnešní době takový boom?

Zajímavá otázka. Protože je to trendy? :) Hlavně taky proto, že krníme za počítačem a jsme rádi za všechno kreativní, hlavně my ženy to myslím k životu potřebujeme, proto je to tak populární na svatbách (myslím, že ženichům je to šumák :D)

 

Je těžší se naučít psací nebo tiskací písmo?

Záleží jak které. To je jako porovnávat jablka a hrušky. U obojího musíte mít každopádně pevnou ruku a hodně trpělivosti.

 

Máš nějaký oblíbený font?

To se každý den mění. A hlavně se snažím vytvářet si svůj vlastní.

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]