0

sdílení

Zdravotnický startup v ČR? Obtížné! Jsme neziskový projekt, říká Filip Maleňák, zakladatel Záchranky

/ 13. února 2017 / Business

zdroj: Archiv Záchranka

Záchranka je v České republice poměrně profláklou aplikací. Kromě mnoha funkcí umožňuje jedním stisknutím přivolat pomoc a odeslat přesnou polohu i další užitečné informace o volajícím. Využijete-li aplikace Záchranka nejenže Zdravotnická záchranná služba na místo pravděpodobně dorazí rychleji, ale máte tím i větší šanci na záchranu. Startitup vyzpovídal autora projektu, Filipa Maleňáka.

Ahoj Filipe, prozradíš mi, odkud se bere tvoje každodenní nadšení pro neustálé vylepšování služeb aplikace Záchranka?

Ahoj, díky za otázku. Práce v oblasti záchranných služeb a záchrany života je nesmírně fascinující. Naplňuje mne, když vidím, jak technologie, kterou vyvíjíme, pomáhá statisícům lidí v celé zemi. Ohlas veřejnosti byl úžasný. Cítím obrovskou zodpovědnost za další vývoj projektu a jeho neustálé vylepšování. Velkou podporu celému projektu dávají také záchranné služby včele s tou Jihomoravskou. V neposlední řadě také naši partneři, Nadace Vodafone, Česká pojišťovna, iSetos a další…

Nápad vznikl už za tvých studiích na VUT v Brně v rámci bakalářské práce. Ne každý má takové ambice, jak ses k tomu dostal?

Chtěl jsem dělat něco smysluplného, lákala mne technologie mobilních telefonů. V té době jsem měl první Mac a iPhone. Otec pracuje ve firmě Per4mance vyvíjející informační systémy pro záchranky a při otázce, co by záchrankám pomohlo, jsem dostal odpověď – lokalizace volajících. Naučil jsem se tedy programovat pro iPhone a aplikaci napsal. Po roce od první prezentace mne kontaktoval doktor Müller (Alfa-Helicopter) a nabídl spolupráci a pomoc s financováním projektu. Inspirací současné podobě aplikace byla jistě i iRega, která ve Švýcarsku pomáhá letecké záchranné službě, pomohla i Horská služba se svou aplikací a zkušenostmi.

Kdo je nyní součástí týmu a jakou roli sis v tom ponechal ty sám?

Tým zahrnuje nejužší vedení – dva lidi, několik vývojářů mobilních aplikací (iOS, Android, Windows Phone), grafik, web koder, lidé zodpovědní za serverovou část, lékaři záchranných služeb. Někdo externě, někdo interně. Moje role je koordinace a vedení celého týmu, koordinace činností se záchrannou službou, školení pracovníků záchranek, propagace aplikace… je toho opravu hodně.

Do jaké míry ti v začátcích s projektem pomáhala rodina a přátelé?

Bez podpory rodiny a přátel by aplikace jistě nevznikla. Při jejím vývoji do sebe zapadlo mnoho koleček: otec a jeho firma, která dělá pro záchranné služby informační systémy, Pavel Müller a Alfa-Helicopter, kteří pomohli zajistit finance, přátelé, kteří aplikaci testovali, záchranáři, kteří aplikaci ladili z odborného hlediska (především Jana Kubalová a Česká Resuscitační Rada).

IZS_dopravni╠ü_nehoda_035Zdroj foto: Archiv Záchranka

Integrace do informačních systémů Zdravotnických záchranných služeb v rámci České republiky byla pořádným oříškem. O co šlo? A jak se ti to nakonec podařilo?

Ano, toto bylo opravdu na celém projektu to nejnáročnější. Můžete mít skvělou aplikaci, skvělý systém, ale pokud nebude napojen na klíčové organizace a klíčové lidi, nebude fungovat. Více jak rok jsme záchrankám ukazovali, co systém dokáže a jak obrovsky jim a pacientům pomůže. Nakonec pomohla obrovská podpora těch záchranářů, kteří se s pacienty setkávají každý den a každý den řeší problém lokalizace a identifikace pacienta. Několikrát však vypadalo, že celý projekt skončí neúspěchem. Stačilo, aby se dva nebo tři kraje v ČR vyjádřily v neprospěch systému a celorepubliková funkcionalita by byla ztracena. Vždy jsme předkládali jasná fakta a nevzdávali se…

Čím je dáno to, že první zemí mimo ČR, kde bude stejná aplikace fungovat, je Rakousko?

S kolegy z Rakouska máme skvělé vztahy. Již nyní při zranění na hranicích nehraje roli, zda má k pacientovi vyrazit nebo letět posádka z Rakouska nebo z ČR. Naše technologie jsou do značné míry díky přeshraniční spolupráci propojeny. Bylo tedy logické, že jsme aplikaci a celý systém “chytrého volání pomoci” představili právě zde. Výsledek uvidíte na jaře :-)

Jednáš také se Slovenskem. Na čem stojí vyjednávání?

Systém záchranné služby je na Slovensku trošku jiný než u nás. Stejně jako v ČR i zde je třeba oslovit a napojit systém na “klíčové hráče”. To nějakou dobu trvá, ale věřím že jsme na dobré cestě…

Zachranka_mesto_064Zdroj foto: Archiv Záchranka

Záchranka nedávno začala spolupracovat s webem www.bilestopy.cz, vidíš v podobných partnerstvích potenciál?

Jistě, aplikace je zde pro každého. Každý z nás se může dostat do situace, kdy může potřebovat pomoc záchranné služby. Rádi tak spolupracujeme s každým, kdo má možnost oslovit další skupinu uživatelů. Běžkaři a aktivní lidé často aplikaci při zranění v přírodě využívají.

Aplikace je financována partnery, je neziskovým projektem. Nelituješ tohoto rozhodnutí?

V českém prostředí je poměrně obtížné dělat čistě obchodní projekt (Start-Up), který má něco společného se zdravotnictvím. Našim cílem bylo hlavně pomáhat. Nicméně již nyní připravujeme další produkty, které na aplikaci navazují. Aplikace však je a bude zdarma!

Záchranka bude fungovat již jeden rok. Za tu dobu vykazuje přes 280 tisíc stažení a uživatelů. Jak se daří Čechy s aplikací seznamovat?

Obrovsky zde pomáhají záchranné služby a všechny organizace vyučující první pomoc. Současně každý člověk, který o aplikaci řekne známým a přátelům. Chceme, aby aplikace nechyběla v žádném mobilním telefonu. Chceme, aby aplikace byla brána jako společný projekt veřejnosti, aby se každý mohl zapojit do jejího vylepšování se svým poznatkem či návrhem. Díky tomu, že se nejedná čistě o obchodní projekt ale o neziskovou činnost, daří se nám téma také dostávat i do médií.

IZS_dopravni╠ü_nehoda_053Zdroj foto: Archiv Záchranka

Co pro tebe osobně projekt Záchranka znamená?

Srdeční záležitost – projekt který mne baví a který mne neskutečně naplňuje.

Zdravotnické aplikace ve světě vykazují boom. S jakými cíli se do budoucna dívá Záchranka?

Cílem je vytvořit díky aplikaci Záchranka univerzální datové rozhraní pro komunikaci pacientů z místa nehody se záchrannou službou. Pomocí mobilního telefonu, ale i dalších zařízení typu IoT. Toto rozhraní bude implementováno v dalších několika zemích EU a nabídne i mezikontinentální rozměr. Chystáme toho opravdu hodně a již nyní mohu prozradit, že aplikace je jen začátek :-)

Zdroj foto: Archiv Záchranka
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]