0

sdílení

Zařízení, díky kterému získáš vodu ze vzduchu

Timotej Vančo / 6. února 2017 / Zajímavosti

zdroj: inhabibat.com

Pokud jsi znepokojen zprávami z celého světa o tom, jak ubývají zásoby pitné vody, ještě nikdy nebyl lepší čas vzít iniciativu do vlastních rukou.

 

Ap Verheggen, který založil SunGlacier, se již po dlouhá léta věnuje návrhu zařízení s potenciálem extrahování vody za pomoci slunečního záření. Jeho nejnovější počin je poháněn pomocí slunečních paprsků a funguje na principu Peltierova článku. Vše si ale blíže vysvětlíme níže. Hlavní je říci, že zařízení nepotřebuje žádné baterie, ventilátor nebo jiné pomocné přístroje.

Foto: inhabitat.com
Sluncem poháněný solární panel DC03 generuje dostačující výkon 18W, který pro práci Peltierova článku stačí. Ap Verheggen celý princip fungování prostě vysvětlil: „Peltierův článek je velmi malý a tenký kus elektroniky. Pokud jej připojíte do elektrické sítě, stává se velmi horkým na jedné straně a studeným na druhé. Studenou stranu také používáme pro chlazení kužele. Vzhledem k tomu, že vzduch přichází přes chladný kužel, vlhkost ve vzduchu začne kondenzovat a vytvářet tím kapky vody.“
Foto: inhabitat.com

Odběr vody ze vzduchu tedy funguje na jednoduchém principu, kdy pomocí gravitace padají kapky vody do sklenice nebo jiné nádoby. Vzhledem k tomu, že Peltierův článek má mezi teplou a studenou stranou maximální teplotní rozdíl 67 °C, můžeme získat více zkondenzované vody jen za pomoci zvýšení teplotního rozdílu, a tedy zvýšením topné teploty. Tento jednoduchý princip by mohl být šancí při získávání vody u lidí žijících v pouštních oblastech.

Foto: inhabitat.com

Nyní umí zařízení vytvořit přibližně půl sklenice vody každých šest hodin, ale pouze během dne, kdy svítí Slunce.

Foto: inhabitat.com

Verheggen říká, že ačkoliv bylo zařízení důkladně testováno, stále se najde prostor pro optimalizaci. Zde přichází možnost externích firem a zájemců, jako v případě nápadu Elona Muska a jeho Hyperloopu. Verheggen vytvořil výborný nápad, který chce ponechat lidem a doufat, že ho zlepší.

Foto: inhabitat.com

Verheggen dodává, že univerzity a výzkumné ústavy z tak vzdálených zemí, jako jsou například Írán, Rumunsko, Jižní Afrika a Nizozemsko, již projevily zájem o zapojení se. Tímto společným přístupem očekává, že SunGlacier bude přelomový a díky nízkým nárokům na údržbu a jednoduchou konstrukci se dostane k co největšímu počtu lidí.

Zdroj článku: inhabibat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]