Za 30 tisíc eur si můžeš koupit dům, který ti robot vytiskne za 8 hodin

Rudolf Nečas / 14. dubna 2017 / Architektura

zdroj: passivdom.com

Postavit dům je drahá a časově náročná záležitost. Proto se dnes mnoho společností, které staví domy, snaží tento proces co nejvíce automatizovat.

Nový ukrajinský startup s názvem PassivDom používá robota na 3D tisk, který dokáže vytisknout části malých domů. Stroj dokáže vytisknout stěny, střechu a podlahu domku s půdorysem 35 metrů čtverečních za 8 hodin. Montování oken, dveří, trubek pro vodovod, kanalizace a elektrických rozvodů už mají na starosti lidé.

foto: passivdom.com

Po dokončení je dům samostatný a mobilní, díky čemuž ho není třeba připojit k elektrické síti a potrubí pro vodovod či kanalizaci. Solární energie se ukládá v baterii připojené k domu a voda je filtrována z vlhkosti ve vzduchu, případně ji do systému můžeš nalít sám. Dům také zahrnuje nezávislý kanalizační systém.

Ceny domů od PassivDomu začínají na cca 30 tisíc eurech a můžeš si je předobjednat v Ukrajině nebo USA. První mají být doručeny v průběhu tohoto roku. Půdorys nejmenšího modelu PassivDomu má 35 metrů čtverečních. Do interiéru pouštějí dostatek světla okna od podlahy až po strop a uvnitř najdeš velký otevřený prostor s malou kuchyňkou. Dům také nabízí možnost žít mimo elektrickou síť.

foto: passivdom.com

„Měli bychom mít možnost žít v přírodě, daleko od civilizace, ale zároveň v komfortu, který nabízí tradiční dům,“  říká Maria Sorokina pro Business Insider. „Tato technologie nám umožní žít v lese, v horách nebo na pobřeží – daleko od lidí a infrastruktury“

Pro výrobu PassivDomu  tým nejprve vytvoří plán pro 3D tiskárnu ve svých továrnách na Ukrajině a v Kalifornii. Vrstvu po vrstvě robot vytlačí střechu, podlahu a 20 cm tlusté stěny, které jsou vyrobeny z uhlíkových vláken, polyuretanu, pryskyřic, čedičových vláken a skleněných vláken.

V závislosti na modelu může proces trvat méně než 24 hodin. Návrh a výroba větších domů mohou zabrat až měsíc. Startup věří, že 3D tisk je levnější a efektivnější způsob, jak stavět domy. „Více než 100 milionů lidí nemá střechu nad hlavou,“ říká Maria Sorokina. „Je nezbytné stavět více cenově dostupných domů.“

foto: passivdom.com

zdroj: businessinsider.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]