0

sdílení

Z nuly k oblakům: Michal Kutil z Plantystu: Navzdory pokročilé robotice závisí efektivní výroba stále na lidech

Marianna Mikešová / 29. prosince 2016 / Business

zdroj: Plantyst / ianteh.photoshelter.com

Co neměříš, to nezlepšíš. Asi tak zní heslo mladé české firmy Plantyst, která nabízí řešení pro zefektivnění jakékoliv průmyslové výroby. Perfektně si rozumí se stroji, ale také s lidmi, kteří s nimi pracují. Za vším stojí mladý podnikatel Michal Kutil.

 

Ahoj Michale, před třemi lety jsi s Jiřím Rozvařilem spoluzaložil Plantyst. Kam se za ten čas firma posunula?

Posun je z mého pohledu obrovský. Před třemi lety jsme většinu úsilí věnovali primárně produktu. Do styku s koncovým zákazníkem jsme se dostávali jen velmi obtížně. Dnes máme stovky uživatelů z více než dvaceti výrobních firem. Máme fungující vývojový a obchodní tým a silnou zákaznickou podporu, proto se můžeme plně věnovat konkrétním potřebám jednotlivých zákazníků.

14560157_703300153159175_7376434304913326477_o
Foto: Plantyst

Zaměřujete se na zlepšování výkonu průmyslových firem. Proč jste se rozhodli „vylepšovat“ právě toto odvětví? 

Spouštěčů bylo více. V době, kdy jsme začali pracovat na Plantystu, jsem čerstvě dokončil audit jedné velké výrobní linky postavené na míru pro automobilový průmysl. Cílem bylo zjistit, proč výkon výrobní linky neodpovídá očekávaným parametrům podle projektu. Po několika měsících práce jsem tehdy musel konstatovat, že i když jednotlivé komponenty linky, včetně odborné znalosti operátorů, byly v pořádku, výkon se ztrácel.

Co bylo důvodem?

Bylo to především kvůli tomu, jak k práci přistupovali lidé, kteří měli linku na starosti. A to na všech úrovních – od operátorů až k managementu. Tam někde jsem si začal uvědomovat, že i přes maximálnímu využití automatizace a robotiky (dnes označované jako Industry 4.0.) bude ještě dlouho úspěšná výroba záviset především na lidech a jejich přístupu k práci.

15138532_720310848124772_7800071486905026206_o
Foto: Plantyst

Ze tvého vyprávění vyplývá, že se nesoustředíte pouze na stroje, ale i na lidský rozměr. Je to tak? 

Lidský rozměr je pro nás skutečně zásadní. Můžete mít sebelepší techniku, ale nakonec je to vždy o lidech. Takže ano, součástí našich služeb jsou školení a konzultantská činnost. Naší ambicí však není komplexní poradenství, zaměřujeme se na metodiku používání našeho produktu, nastavení rytmu v podobě denních meetingů a analýzu dat, které máme díky našemu řešení snadno k dispozici. V Plantystu je pro nás důležité, že nejde „jen“ o nástroj pro monitoring výrobních zařízení. Samotný monitoring výroby je jen dílčí částí celého řešení. Naše řešení je třeba vnímat jako ucelený manažerský nástroj, který pomáhá hledat rovnováhu mezi kontrolou a podporou a umožňuje rozproudit efektivní komunikaci ve výrobě.

Efektivitu práce pozitivně ovlivňuje i motivace zaměstnanců. Jak se snažíš povzbudit ty své? 

Na to se nedá odpovědět globálně, motivace není plošný postřik. Snažím se lidi kolem sebe co nejlépe poznat a vcítit se do jejich potřeb. V každém případě je dobré, aby měl zaměstnanec možnost seberealizace a vlastního rozvoje, který mu dává smysl. Jednou z vizí Plantystu je také postupně měnit (nejen) firemní mezilidskou kulturu k lepšímu. Je třeba otočit myšlení vedení firem do stavu, že věří, že prostřednictvím spokojenějších zaměstnanců dosáhne i firma lepších výsledků.

Zpět ke strojům – Jak důležitá je tedy analýza dat? 

Zcela zásadně, což nám dnes a denně potvrzují všichni zákazníci. Za posledních několik let došlo ve výrobě k razantnímu zmenšení velikosti výrobních dávek. To ve svém důsledku vede k velmi častým odstávkám linek a jejich přestavbám na jinou výrobu.

14462726_691160277706496_685902169284299472_n
Foto: Plantyst

Je to dnes již standard nebo jsou stále firmy, které „usnuly na vavřínech“ a data nemonitorují?

Pokud se bavíme o čistém monitoringu, tak téměř každá firma výrobu nějakým způsobem monitoruje. Otázkou je jakým způsobem a jak následně tato data využívají – protože mnohé firmy si stále vystačí s tužkou a papírem. Nicméně, s automatickým sběrem dat přímo ze stroje se setkávám maximálně u firem, které mají relativně nové stroje. Ten tedy standardem stále není.

Pokud si chce firma koupit váš produkt, dodáte jí software i hardware, nebo si musí ještě nějaký přístroj dokoupit?

Součástí naší služby je dodávka hardwaru i softwaru, a to tak, aby bylo možné systém zapojit technologií Plug and Play. Například na balicí lince léků v Zentivě byl systém nainstalován a zprovozněn jen za 53 minut.

Pro fungování vaší aplikace je nezbytná cloudová platforma. Jakou konkrétní používáte?

Ano, celé řešení je od začátku navrženo jako cloudová a distribuovaná aplikace, která využívá k dnešnímu dni více než 80 vzájemně propojených služeb. Hlavní výhodou použité platformy Microsoft Azure je škála nabízených služeb, které můžeme využívat. Díky tomu se soustředíme jen na naši aplikaci, a nikoli například na správu serverů. Bonusem je i všemožná výbava certifikátů, bez kterých do výrobních firem proniknete jen obtížně.

michalkutil_1379528649_13
Foto: Plantyst

Jaký konkrétní efekt přinese firmě využívání Plantystu?

Hlavním dopadem po zavedení Plantystu je to, že najednou mají všichni přesný přehled o aktuálním stavu i historii výroby – „všichni vidí, že všichni vidí“. To je pro výrobní firmy často léčba šokem. V dalším kroku výstupy Plantystu fungují jako podklad pro komunikaci. Nikdo se nemůže hádat, zda stroje vyráběly nebo ne, a diskuse se posouvá k řešení příčin problémů a jejich prevenci.

Tvá firma se na začátku listopadu zapojila do projektu Den práce odevšad, který organizoval Microsoft. Jaký je tvůj názor na stále populárnější home office?

Osobně home office nevyhledávám, v kanceláři se mi zkrátka pracuje lépe. I pro menší týmy, které se vejdou do jedné kanceláře, je podle mě komunikace jednodušší, pokud jsou spolu. Na druhou stranu vím, že většině mých kolegů možnost mít home office pomáhá lépe si organizovat čas. Obecně bych řekl, že home office efektivitu práce zvyšuje, ale je třeba klást větší důraz na vzájemnou komunikaci.

15179159_718805518275305_7149004088849920184_n
Foto: Plantyst

Mají takový benefit i tvoji zaměstnanci?

Ano, flexibilní pracovní doba i práce dalších subjektů než jen z kanceláře je součástí naší firemní kultury. Jak říká můj kolega: „Co nestihnu v práci, to si mohu v klidu dodělat večer doma“.

Pro spokojenost v pracovním životě je stále důležitější rovnováha práce a odpočinku. Co ti ve volném čase pomáhá najít balanc?

Se mnou a tím „balancem“ to není tak jednoduché, spíše bych řekl, že se mi plynule prolíná jedno do druhého. Rád chodím spolu s rodinou na společné výlety do přírody, ideálně na skály. Zároveň jsou pro mě zábavou i činnosti spadající do kategorie pracovních, zvláště když jako technik mohu řešit výzvy přímo ve výrobě spolu se zákazníkem.

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]