0

sdílení

Z nuly k oblakům: Masterlizer: Projekt se rozbíhal v garáži v Silicon Valley, dnes mění svět hudby a z muzikantů dělá profíky

Marianna Mikešová / 31. prosince 2016 / Business

zdroj: facebook.com/maximilian.kamenar/ guitarsweepstakes.com

K tomu, abys nahrál hudební nahrávku, beat či podcast, nemusíš být profík. Pokud však ze své hudební produkce chceš dostat maximum, potřebuješ profi mastering. S online službou Masterlizer, za kterou stojí zahraniční Slovák Maximilian Kamenár, to bude hračka. Nápad na startup vznikl v africkém Mosambiku, nový potenciál získal v Silicon Valley a dnes z Rakouska zkvalitňuje hudbu po celém světě. 

 

Ahoj Maximiliane. Tvůj byznys je založen na hudbě. Prozraď nám blíže, v čem Masterlizer spočívá?

Masterlizer je služba, která cílí na zdokonalení hudby, audio nahrávek a zvuku obecně. Každá komerční a profesionální nahrávka, kterou slyšíš v rádiu, TV, na Spotify či iTunes, musela být profesionálně upravena a zvukově optimalizována, tedy projít procesem „masteringu“. Je to konečný krok při audio produkci a dělá ji specialista, takzvaný „mastering engineer“. Cílem samozřejmě je, aby nahrávka zněla co nejlépe. Masterlizer dokáže tento komplexní proces zjednodušit a umožní každému hudebníkovi, zpěvákovi, producentovi nebo DJovi masterovat svůj zvuk online v reálném čase. Je to zábava! Jednoduše „uploaduješ“ svou nahrávku na masterlizer.com a už za pár vteřin můžeš slyšet, jak zní „zmasterlizovaná“. :)

Před několika měsíci jste launchovali placenou verzi služby. Kolik platících zákazníků ji dnes používá?

Momentálně k tomu mohu říci jen tolik: Podíl platících zákazníků z celkového počtu všech uživatelů se pohybuje v rámci očekávání. Upřímně mě překvapilo, kolik písniček zmasteruje každý zákazník.

Foto: materlizer.com

Je služba určena pouze pro profi hudebníky nebo má přínos i pro amatéra?

Je pro kohokoliv, kdo dokáže vyprodukovat a nahrát písničku, beat či podcast. Profesionální hudebníci již často mají své lidi, kteří jim dělají mastering, takže jim nekonkuruji. Svou službu cílíme v první řadě na začátečníky až polo-profesionály a umožňujeme jim zlepšit kvalitu své produkce i v případě, že o masteringu nevědí vůbec nic. Výhodou Masterlizeru je, že ho každý může vyzkoušet zdarma. Pokud se mu výsledek líbí, může si hotovou písničku stáhnout a hned ji zveřejnit na YouTube či SoundCloud.

Zmíněný SoundCloud, ale i celá vaše technologie, stojí na cloudové platformě. Jak vnímáš přínos cloudových řešení pro byznys a hudební technologie?

Cloud má potenciál kompletně změnit produkci hudby. V 80. letech standard MIDI poprvé umožnil, aby spolu elektronické nástroje, jako je syntezátor, mohly komunikovat. Později v 90. letech počítače a digitální technologie změnily celý proces produkce hudby a v první dekádě 21. století umožňovaly každému mít najednou kompletní hudební studio s neuvěřitelnými možnostmi v laptopu, a to za pár korun. Pak přišel iPhone a iPad, díky kterým jsme najednou mohli dělat hudbu „on the go“ kdykoliv a kdekoliv bez jakéhokoliv složitého softwaru. Cloud dnes umožňuje poskytovat komplexní nástroje a služby pro hudební produkci, aniž jsme byli omezeni konkrétním zařízením. Pokud k tomu přidáme možnost AI a virtuální reality, najednou se v horizontu velmi blízké budoucnosti otevírají možnosti, jaké jsme si dosud neuměli představit.

Foto: masterlizer.com

V 80. letech nikdo ani nesnilo tom, že o 20 let později bude možné virtualizovat nejen celé hudební studio s komplexní technologií jako mixážní pult a efekty, ale i všechny nástroje, ať už akustické nebo elektronické. A to vše v jednom laptopu. Myslím si, že cloud má podobný potenciál změnit hudební produkci tak, jak ji změnily počítače. Navíc může propojit a sblížit hudebníky, aby mohli i v digitálním světě dělat to, o co jde v hudbě nejvíce – dělat ji spolu a sdílet tento zážitek. A to jsem mluvil jen o pohledu ze strany hudebníka, ne ze strany konzumenta. Cloud má zkrátka obrovský potenciál posunout svět hudby ještě dál.

Patříte mezi množství mladých firem, kterým v byznysu pomáhá cloud Azure od Microsoftu. Jak vám vyhovuje?

Když jsme začínali, náš prototyp běžel na jednom malém hostujícím serveru. Tehdy jsme ještě netušili o možnostech, ale ani požadavcích uživatelů na službu, která by měla být přístupná na každém místě této planety a hlavně v reálném čase. Microsoft nám umožnil zdokonalit náš produkt a technologii, testovat je a posunout na globální úroveň. Nástroje a program, které Microsoft nabízí, nám velmi pomohly a mnohé jsme se díky nim naučili.

Foto: masterlizer.com

Pojďme však k tobě. Podnikat jsi nezačal jen tak zčistajasna. Co tě do světa byznysu přivedlo?

Když jsem studoval mezinárodní obchod, relativně rychle mi došlo, že ve velkém korporátním byznysu pracovat nechci. Vždycky jsem měl cíl něco sám vytvořit, jen jsem nevěděl, co přesně by to mělo být. Hudba byla odmalička mou velkou vášní a kolem roku 2010, kdy jsem byl v africkém Mosambiku, se mi naskytla skvělá příležitost. Založil jsem jeden neziskový hudební projekt, ve kterém jsem spojil hudebníky na celém světě. Najednou jsme všichni spolu tvořili hudbu. Tento projekt mě přivedl k nápadu na Masterlizer. Měli jsme totiž písničky z celého světa, ale chyběl nám kvalitní mastering. Tak jsme si ho sami vytvořili.

Začátky Masterlizeru se prý spojují i s legendárním Silicon Valley. Můžeš nám o tom říct víc?

Přesně tak. Když jsme začínali a měli jsme teprve primitivní prototyp, strávili jsme v Sillicon Valley čtyři měsíce a zúčastnili jsme se jednoho programu od Wirtschaftskammer Österreich. Vůbec jsme s tím nepočítali, ale udělali jsme dobrý „pitch“ a dostali se do užšího výběru – dostali jsme stůl v inkubátoru v Silicon Valley. Součástí bylo tříměsíční školení, možnost „pitchovat“, získali jsme množství kontaktů. Bydleli jsme přímo v Palo Alto ve více „hacker houses“, poznali jsme lidi z celého světa a měli jsme opravdovou startupovou garáž, kde jsme pracovali. Byla to neuvěřitelná zkušenost, která nám později v mnohém pomohla. Když jsme do Kalifornie šli, byli jsme tři. Když jsme se však vrátili, byli jsme už jen dva a tehdy jsem si poprvé uvědomil, že vše stojí a padá na týmu. Musel jsem totiž udělat své první těžké rozhodnutí v životě, které ohrožovalo celou firmu, ale ukázalo se jako správné.

Foto: facebook.com/maximilian.kamenar

Pokud člověk pracuje s hudbou, obvykle k ní má blízký vztah. Už jsi sice něco naznačil, ale zeptám se přímo. Jsi muzikant?

Ano, jak jsem již zmínil, hudbu miluji odmalička, již ve škole bylo mým snem stát se rockovou hvězdou. Nejprve jsem hrál v kapele, pak jsem dokonce 2 roky studoval jazzovou kytaru a pracoval jako producent se zpěváky. V Masterlizeru mám nyní možnost spojit svou vášeň pro hudbu s byznysem a něco významného vybudovat.

Máš stále čas věnovat se hudbě i v soukromí? Masteroval jsi například své vlastní nahrávky?

Minulý rok jsem začal konečně hrát na bicích, o čemž jsem vždy snil, ale nebyl na to čas. Myslím si, že někdy je třeba jednoduše vypnout, a právě hra na bicích je skvělá možnost, jak se odreagovat. Letos jsem také začal opět cvičit hru na kytaru. I když mám někdy čas jen 5 minut, snažím se být důsledný a cvičit každý den. Samozřejmě i nahrávám a používám Masterlizer i v soukromí. Jednou za čas zmasteruji i nějaké YouTube video live nahrávky.

Foto: masterlizer.com

Kdybych ti teď pustila skladbu s velmi nekvalitním zvukem, co by to s tebou udělalo? 

Nejprve bych poslouchal, jestli mě hudba osloví z estetické stránky, a to nezávisle na kvalitě nahrávky. Pak bych asi začal přemýšlet nad tím, jak by se dala upravit technická kvalita zvuku, na čemž v Masterlizeru pracujeme každý den.

Tvůj projekt vznikl asi před třemi lety. Jak jste z tvého pohledu za tu poměrně krátkou dobu ovlivnili svět hudby?

Mohu říci, že zatím dostáváme velmi dobrý feedback a lidé používají Masterlizer od Aljašky přes Rio de Janeiro, Londýn, Paříž, Vídeň, Kuala Lumpur, Tokyo až po Sydney. Právě to je naší největší motivací. Doufám, že našim uživatelům přinášíme emocionální moment, když svou hudbu poprvé slyší přes Masterlizer. Pokud se nám podaří alespoň toto, tak jsme něco ovlivnili. Dnes už lidé na masterlizer.com masterují celé své písničky, prodávají je online a píší nám, jak jsme jim pomohli jejich hudbu zdokonalit. Jsou to krásné momenty, které nás velmi těší.

Foto: masterlizer.com

Zažili jste jako firma i nějaký „fuckup“?

Samozřejmě, stává se to v malém i ve velkém. Pro technologický startup je zcela normální, že se občas dostane do situace, kdy vznikne nějaký technický problém, který může mít dopad na byznys. Na to je třeba se připravit a vždy začít věci řešit co nejrychleji. „Fuckupovat“ se nás už pokoušeli i druzí, dokonce i naši partneři. Dnes opravdu není snadné najít dobrého partnera a proto tvrdím, že dobrý partner je nad zlato.

Masterovacích služeb je již dnes na trhu poměrně hodně. Co děláte, abyste zvládali držet krok s požadavky trhu a vynikli nad konkurencí?

Když jsme začínali, neměli jsme v online masteringu konkurenci. Dnes je naopak velká. Myslíme si, že náš přístup a služba je dost odlišná od našich konkurentů – máme jinou vizi ohledně kvality, user experience i funkcionality. Když se podíváš na naše konkurenty, uvidíš, že jejich služby jsou si velmi podobné, pro nás jsou to klony. Snažíme se nekopírovat, ale být tvůrčí, aby naši uživatelé měli alternativu. Každý se nakonec rozhodne sám, která služba mu nejvíce vyhovuje. Je třeba být realistický, žádná služba není perfektní, ani ta naše, ale myslím si, že ve srovnání s konkurencí je naše vize o budoucnosti online masterignu odvážnější.

Foto: instagram.com/Masterlizer

Mluvíš o budoucnosti masteringu. Umíš si představit, jak bude vypadat například za 10 let?

Myslím si, že technologie se bude vyvíjet do takové míry, že automatický mastering a obecně optimalizace zvuku bude možná ve velmi dobré kvalitě a plně automaticky. Bude dostupná každému a software i hardware bude umožňovat zvyšovat kvalitu již při samotné produkci. Výzvou bude zakomponovat tyto technologie, které zatím ještě neexistují, do celkové vize.

Žiješ sice v Rakousku, ale máš slovenské kořeny. Sleduješ slovenskou businessovou scénu?

Jsem v kontaktu s lidmi ze slovenské i české startupové scény, se kterými spolupracuji, ale nedá se říct, že bych se tam pohyboval často. Rád bych, ale momentálně nestíhám naplno sledovat ani rakouskou byznys scénu.

Foto: instagram.com/Masterlizer

Dokáže tě Masterlizer uživit nebo máš více projektů?

Masterlizer zatím bohužel můj tým neuživí, přestože se mu věnuji téměř exkluzivně. Vedle toho však dělám i jiné věci, například pořádám eventy, vymýšlím různé koncepty, fotím, dělám poradenství a podobně.

Máme tu nový rok. Jaká je tvoje podnikatelská výzva pro rok 2017?

Moje motto pro tento rok zní: Není třeba se bát změny, ale třeba si zachovat spirit, který tě pohání, protože to je tvůj pravý potenciál.

Foto: instagram.com/Masterlizer

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]