0

sdílení

Z Irska se může stát první země na světě, která se zcela zbaví fosilních paliv

Rudolf Nečas / 31. ledna 2017 / Zajímavosti

zdroj: tcdsu.org/valenscube.com

Nový návrh zákona podpořily téměř všechny hlavní politické strany.

 

Irsko se podle Fossil Free Europe může stát první zemí na světě, která se zcela zbaví všech fosilních paliv. Parlament země právě většinovým hlasem přijal legislativu o zbavení se fosilních paliv, která je první svého druhu.

foto: peig.ie

Historický návrh zákona umožní Irsku zcela odprodat svůj strategický investiční fond ropy, zemního plynu a uhlí, který má hodnotu více než 8 miliard EUR. Fossil Free Europe a Trócaire v pátek oznámily, že návrh zákona prošel v dolní komoře irského parlamentu Dáil Éireann.

Výkonný ředitel Trócaire, Eamonn Meehan, uvedl v prohlášení:„Irský politický systém nyní konečně uznal, co už umí drtivá většina lidí: na to, abychom měli šanci bojovat proti katastrofickým klimatickým změnám musíme vyřadit fosilní paliva a zastavit růst průmyslu, který je hnací silou této krize.“

foto: tcdsu.org

Návrh zákona podpořily všechny hlavní politické strany s výjimkou strany Fine Gael. Z návrhu zákona, který byl představen náměstkem Thomasem Pringlem, se v příštích několika měsících pravděpodobně stane zákonem poté, co ho přezkoumá finanční výbor. Jakmile bude přijat, zákon donutí Irský strategický investiční fond v průběhu následujících pěti let prodat své investice do průmyslu s fosilními palivy.

Meehan si myslí, že tento krok by mohl vyslat jasnou zprávu zbytku světa právě ve chvíli, kdy Trump, který popírá klimatické změny, převzal kontrolu nad Bílým domem. Meehan dodává: „Podpora většiny v Dáil k tomuto návrhu je neuvěřitelně důležitým momentem pro klimatickou spravedlnost v Irsku a bude inspirovat další země, aby následovaly náš krok.“

Uvidíme, zda si ostatní země vezmou z Irska příklad, ale každopádně je to velký krok na cestě za lepšími zítřky.

foto: catholicireland.net
zdroj: inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]