0

sdílení

Z Černobylu se stane obrovská solární elektrárna

Rudolf Nečas / 26. ledna 2017 / Business

zdroj: japantimes.co.jp

Zhroucení reaktoru v Černobylu na Ukrajině v roce 1986 bylo zdaleka nejhorší jadernou katastrofou v historii lidstva.

 

Neobyvatelná plocha má podstoupit změnu díky desítkám investorů, včetně významných německých a čínských společností. S financováním ve výši miliard dolarů doufají, že změní plochu na gigantický komplex solárních elektráren. Ty mají být postaveny v rozsáhlé evakuované zóně kolem elektrárny, jejíž průměr dosahuje několik desítek kilometrů.

foto: breakingenergy.com

Zóna bude převzata investory, z nichž někteří ještě žádají o územní povolení. Dvě čínské společnosti chtějí projektu darovat 1 miliardu dolarů v průběhu příštích dvou let. Golden Concord Holdings (GLC), dceřiná společnost silné čínské skupiny zabývající se energií z obnovitelných zdrojů, spolu se státem vlastněnou China National Machinery Corporation chtějí na místě vytvořit elektrárnu s instalovaným výkonem 1 gigawatt.

Další německá skupina chce postavit 500 megawattovou elektrárnu a mnoho dalších má v plánu stavět malé 20 megawattové elektrárny v okolí. Celkový instalovaný výkon bude dosahovat asi 2 gigawattů, což je dost energie pro 750 000 moderních domácností.

Cílem tohoto plánu není vzájemné srovnávání mezi katastrofou jaderného výbuchu elektrárny a čistou obnovitelnou energií – i když mnoho lidí má v myslích právě tento obraz. Jde o to, že půda je zde levná a kvůli všudypřítomné nebezpečné radiaci pro ni neexistuje mnoho forem využití. Elektrárny tak mohou efektivně využít v současnosti nevyužívané území a zároveň využít připojení původní elektrárny na rozvodnou síť země.

foto: nytimes.com

Nad reaktorem byl nedávno umístěn obrovský sarkofág na ochranu země před případným zhroucením reaktoru a následným únikem radiace. Nicméně vysoká úroveň radiace v oblasti bude ještě dlouho přetrvávat. Zatím není jasné, jaká bezpečnostní opatření budou zavedena na ochranu pracovníků, kteří budou stavět solární park.

Ukrajina, kterou trápí slabá ekonomika a proruské povstání na východě a jihovýchodě, bude jednoznačně spokojená s takovou obrovskou mezinárodní investicí. Solární elektrárny v oblasti podporuje nízkým nájemným pozemků a garantovanými výkupními cenami elektřiny.

foto: stuckincustoms.com
zdroj: iflscience.com 
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]