0

sdílení

XRXmag – Punkový časák, který si na nic nehraje

/ 10. března 2017 / Rozhovory

zdroj: Archiv XRXmag.

Josef Sedlák a Tomáš Staněk vydali zatím pět čísel komiksové magazínu XRXmag a fanoušci po jejich komiksech šílí. Startitup se mladých ilustrátorů ptal na jejich začátky, fungování a vizi do budoucna. Přečti si, jak se u nás daří vydávat androšový časopis.

 

Ahoj kluci, to, co děláte, je u nás naprosto jedinečné, jaký je to pocit?

Tomáš: Ahoj! Popravdě řečeno, já si nemyslím, že by to byla nějaká úplná rarita, fanziny i komiksový plátky tu jsou, takže v tomhle nemám žádnej konkrétní pocit. Asi stejnej pocit jako dělat cokoliv podobnýho, občas to je opruz, občas skvělá droga.

Josef: Ahoj, taky si úplně nemyslím, že by to bylo zas tak jedinečný, ale pocit mám výbornej už jen proto, že to děláme!

15036326_1131068796988492_8455193115596114955_n
Zdroj foto: FB XRXmag – Komiksový magazín.

Časopis vydáváte víceméně ve dvou. Jak jste se seznámili? Co bylo tím posledním impulsem pro vznik tohoto projektu?

Tomáš: Poznali jsme se, když jsme začali studovat stejnou školu, myslím, že Josef už na zápisu zaregistroval, že někdo celou přednášku skicuje na nějaký lejstro a při první příležitosti jsme se v hospodě dali do řeči a do měsíce z nás byli nejlepší kámoši. Nevím už přesně, ale zdá se mi, že nápad dělat časopis trval tak dva měsíce….

Josef: Hehe… Je to tak no! Dá se říct, že jsem Tomáše doslova sbalil na baru. Už jen pro osud časopisu to bylo důležité setkání, já měl touhu časák dál vydávat a Tomáše jsem se nemusel ptát zrovna dvakrát, jestli do toho půjde se mnou!

 

Vydávat komiksový magazín u nás určitě není pohádka. Co je vaší denní motivací, proč na projektu makáte?

Tomáš: Já asi nepotřebuju žádnou zvláštní motivaci… tak říkajíc není důvod to nedělat. A chci publikovat svoje komiksy a tohle je nejsnazší cesta, bejt sám sobě redaktorem. Navíc po té době je to už i srdeční záležitost.

Josef: Pro mě to pohádka vlastně je! Vždy byl můj sen, aby mi vyšel komiks v nějaký takový publikaci, tak si to tak vlastně i plním sám. Co se týče motivace, tak když to člověk dělá s nadšením, nemusí se po ní nikde moc ohlížet!

10294406_936924416402932_7557477036294530507_n
XRMAG vol.4 ukázka z komiksu Troutman. By Josef Sedlák, Zdroj foto: FB XRXmag – Komiksový magazín.

S jakými potížemi jste se ze začátku setkávali? Čím to bylo způsobeno?

Tomáš: Především technického rázu. Nevěděli jsme nic, jak funguje indesign, nějaký spadávky, pak ruční šití 150 kusů prvního čísla…. Důvod byl samozřejmě náš naprostej amatérismus.

 

Obálka posledního čísla je naprostý underground a Václav Šlajch na svém blogu popisuje listopadové číslo jako “nekompromisní, nadupané a dravé androšové”. Jak byste vy sami popsali styl XRX Magazinu?

Tomáš: Tohle se mi líbí a přijde mi to celkem adekvátní. Necenzurovaný, punkový, místy dost pokleslé, srdcové věci.

Josef: Jo! Obálka pátýho čísla je minimalistická a vybočuje z obálek předchozích. Celkově si myslím, že časák si na nic nehraje, je surovej a sám sebou.

16992409_1235572356538135_713655468539641419_o
Ukázka z komiksu z pátého čísla. By Tomáš Staněk, Zdroj foto: FB XRXmag – Komiksový magazín.

První výtisk komiksových příběhů vznik pod názvem XEROX v roce 2012 v rámci zakončení komiksového workshopu. V listopadu 2016 jste vydali páté číslo. Jak se v průběhu let změnila samotná práce? V čem je to dnes jiné?

Tomáš: První číslo mělo vlastní příběh, protože nebylo určený pro čtenáře, ale vlastně jen pro autory. Oproti dvojce (která byla prvotinou v naší režii) máme dnes lepší akorát to, že ty časopisy někdo v tiskárně i sešívá a řeže za nás. A už trochu umíme ty spadávky, že jo….

 

O Vladimírovi 518 mluvíte jako o duchovním otci, v čem vás jeho osobnost inspiruje?

Josef: Zmínil bych hlavně asi jedno a to je ta láska k tý věci, že jo..

Tomáš: U mě osobně je toho hodně a nerad bych se tu z toho vypisoval. Dřív to bylo snad všechno. U časopisu je to hlavně proto, že 518 inicioval vznik jedničky a pokřtil ji na XEROX.

 

Prezentovali jste se na akcích jako Prague Zine Fest nebo KomiksFEST, jaké byly ohlasy?

Tomáš: Nijak kulervoucí ale spíš pozitivní. KomiksFest nám nabídnul i prezentaci v rámci programu, tam to byl takovej highlight. Jinak na KF jsme byli možná vnímaný jako moc androš, na ZF naopak jako málo art. Pár lidí nás zatím vždycky poznalo a nadávat nám ještě nikdo nezačal….

Josef: Na KF nám lidi při konci prezentace dokonce zatleskali a mohli jsme se spokojeně odplížit k našemu prodejnímu stolku. Mám pocit, že vedle Čtyřlístku nás někdo nemusel moc pobírat. Pravda je, že ohlasy jsou dodnes ale jenom kladný..

13000142_964634423631931_7988209554961743384_n
Zdroj foto: FB XRXmag – Komiksový magazín.

Dělali jste i nějaké guerillové kampaně, má to smysl? Budete v tom pokračovat?

Tomáš: Myslím, že obecně nemá cenu dělat reklamu časáku jako je ten náš, k tomu si lidi musí najít cestu sami, jinak to nemá cenu. Samolepky a malování na zdi je spíš naše radost tak nám přišlo vtipný je dělat jako “reklamu” na nějakej XEROX, o kterým nikdo ani neví, co je…

Josef: Je to jen nutkání furt něco značkovat a člověk pak má radost, když to potká.

 

Dá se nějak zhodnotit česká komiksová scéna, třeba s porovnáním s Evropou?

Josef: Já pořádně neznám českou, natož evropskou…

Tomáš: Na nic takovýho bych si netroufnul. Fakt ne. Já tomu moc nerozumím.

 

Crowdfunding bývá vhodným řešením financím pro mnohé začínající projekty. Na penězdroji jste svůj projekt úspěšně uvedli. Jak budete dále postupovat?

Josef: Projekt na penězdroji byla věc, která nám jedině pomohla, ale do budoucna už o crowdfundingu neuvažujeme, není třeba!

Tomáš: Máme celkem příjemnej stav, kdy nám každý číslo vydělá na to další a díky penězdroji už si nemusíme půjčovat a časopis má rezervu a obživí  se sám.

 

15369173_1150456225049749_2413407858772618027_o
Zdroj foto: FB XRXmag – Komiksový magazín.

Pro vaše fanoušky na Facebooku jste připravili nějaké fanouškovské předměty, plánujete něco dalšího v téhle oblasti?

Tomáš: Plánujeme prakticky neustále: Sirky, papírky, tabatěrky s vypalovaným Xkem, spony na pásek, vlajky, šperky, spodní prádlo, erotický potřeby, limitovanou sérii bot ve spolupráci s Adidas, značku sprejů a Xkový cejchy pro velkostatkáře. Možná uděláme v létě pár kusů triček s novejma potiskama…..

Josef: A ty iXkový ledvinky mě pořád leží v žaludku!…

 

Kam XRXmag směřuje a čím vším by měl být?

Tomáš: Myslím, že by bylo dobrý, kdyby svou koncepci pár let neměnil. Tedy aby byl fanzine černobílýho punkovýho komiksu.

Josef: Má před sebou ještě dlouhou cestu!…

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]