0

sdílení

WUG, další skvělý projekt z Brna pro Microsoft nadšence

/ 24. února 2017 / Business

zdroj: archív: WUG

Dvanáct českých měst, pobočky po světě, ale myšlenka stará snad jako samotný Windows. Veškerá činnost založená na ochotě a chuti přednášet IT témata zadarmo nadšencům se zájmem o platformu Microsoftu. Tak lze v krátkosti charakterizovat občanské sdružení WUG (název z Windows User Group). Koncept, který má své pobočky a profesionální přednášející po celém světě, si svůj příběh u nás v České republice začal psát od roku 2001.

Na počátku vzniku WUGu stála náhoda

Zakladatel české podoby sdružení WUGu Petr Buchmaier o jeho vzniku rád říká: “Celé to byla taková pěkná náhoda. V roce 2001 jsem napsal e-mail na MS infolinku s jedním mým nápadem.” Osud tomu chtěl, že se e-mail dostal do rukou Tomáši Kosánovi, od něho se šířil jak lavina dál, až doputoval do rukou nadšence “mezilidských vztahů” Davidu Pavlíkovi.

Následovala rychlá schůzka Davida a Petra, organizace první přednášky pro MS nadšence, a WUG byl na světě. Oficiálně se stává občanským sdružením až zápisem na příslušnou listinu v roce 2004. Nehledě na přesné roky, WUG jako koncept slavil v České republice úspěch, vždyť loni v roce 2016 by oslavil už pomyslné 15.narozeniny.

wug1Foto: archív WUG

Mimochodem, kolébkou WUGu je Brno. Jak příznačné s tím, že pro své zázemí nadnárodních IT firem bývá moravská metropole často označována Silicon Valley ve Střední Evropě a Evropě vůbec. Po čase ale přišel nápad s expanzí do dalších měst. Pobočky se postupně objevují v Praze,  Zlíně, Olomouci ale i například v Hradci Králové.

Nemusíš se stát členem, abys mohl na přednášku

Na rozdíl od velké většiny sdružení, WUG chce být a je otevřený široké veřejnosti. Na akcích potkáš IT profesionály, počítačové nadšence a vůbec všechny, koho zajímají nové technologie kolem Microsoftu. Právě kvůli otevřenosti, není nutností se stát členem WUG, a neočekávej žádnou kartičku či jiné papírování. Pouze si na stránkách vybereš, co tě láká, registruješ se a dorazíš.

Pokud přece jen chceš využívat zajímavé výhody, je zde možnost se stát trvalým členem skupiny.

Na jaké akce můžeš dorazit? 

  • Klasická přednáška s daným tématem – obvyklý rozsah jsou tři hodiny, kdy hlavní přednášející ukáže danou problematiku včetně doprovodných příkladů. Jako pozornost navíc dostaneš občerstvení. Prozradíme, že se často jedná o opravdu chutnou pizzu.
  • Hands-on laby – nejblíže si pod tímto termínem lze představit workshop v počítačových učebnách, kde si probíraná témata budete moci doslova osahat. Lab by měl být ryze praktický s předáním maximálního možného počtu zkušeností na platformách Microsoftu.

Pokud ti náhodou ujede vlak před nosem či sněhové vánice ti zabrání dorazit na tvé téma, nezoufej. Na stránkách WUGu najdeš i záznamy ke zpětnému shlédnutí. Rovněž můžeš školiteli poslat zpětnou vazbu.

Základ stojí na dobrovolnictví

wug2Foto: archív WUG

Za přednášky neplatíš, za členství také nedáváš nic. Veškerá činnost organizace funguje na lidské ochotě, zájmu a dobrovolnictví.

Kde jinde bys potkal přednášejícího, který je profesionálem ve svém oboru, přijde a připraví tříhodinový program zadarmo? Jen neradi představujeme tyto ochotné lektory, je jich opravdu velké množství a WUG se těší jejich zájmu. Jmenujme například:

  • Davida Gešvindra – jeho zájmem jsou data, jejich ukládání v databázích a zpracování v cloudu. Počet jeho přednášek za roky fungování organizace nelze ani lehce spočítat a zdaleka se neomezuje na Brno.
  • Jirku Pokorného – jeden z nejdéle působících školitelů WUGu vůbec. Učí i na vysokých školách a předává své bohaté znalosti ze světa jazyka .NET C#.

Mimochodem, přednášet můžeš i ty. Máš-li chuť a víš, co bys předal dalším, stačí napsat na jakoukoliv pobočku po republice a už se jen domluvit na termínu.

Samotní organizátoři za shánění a chystání pravidelných měsíčních workshopů a přednášek rovněž odměnu neočekávají. Respektive odměnou je jim právě to nadšení posluchačů.

V neposlední řadě je třeba i zmínit a zároveň poděkovat poskytovatelům prostor, kde přednášky či hands-on laby probíhají. Také zde vše probíhá na dobrovolnické bázi. Nejčastěji pak na akademických půdách vysokých škol v jednotlivých městech.

Sečteno, podtrženo, lze použít slova samotných organizátorů stojících za sdružením: “WUG sám o sobě není mašinou na peníze.” 

 

 

Zdroje:

www.wug.cz

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]