0

sdílení

Vzpomínka na herní klasiky: 5 legendárních DOS her

Simona Hanzelová / 12. října 2016 / Zajímavosti

Tento článek jistě potěší všechny gamery. Přinášíme ti trochu nostalgie v podobě výběru pěti herních klasik nezapomenutelné DOS éry.

 

PRINCE OF PERSIA

princeFoto: i.ytimg.com

Kdo si vzpomíná na tento herní titul z roku 1990? Populární akční adventura od tvůrce Jordana Mechnera se díky velkému úspěchu dočkala nejen pozdějších remaků, ale po 20 letech od jejího uvedení na trh i filmového zpracování. Princip hry je velmi jednoduchý – v roli mladého prince se ocitáš v žaláři a tvým jediným úkolem je zachránit princeznu z rukou zlého sultána. Ve hře tě čeká dvanáct levelů plných různých nástrah, smrtelných pastí a soubojů s protivníky. Pozor, to vše však musíš zvládnout v 60 minutovém časovém limitu!

DOOM

doom

Foto: gamehackstudios.com
Střílečka DOOM je za legendární herní klasiku považována oprávněně. V roce 1995 byl DOOM nainstalován na více počítačích než Windows 95, a v roce 1996 jej americký magazín Next Generation suverénně zařadil mezi top 19 her všech dob. Tvůrci ohromili hráče zejména tím, že hra na svou dobu nabízela až nevídané herní vymoženosti, zejména pokud šlo o grafiku, která byla na svou dobu revoluční. Pokud k tomu přidáme adrenalinový zážitek z pohledu první osoby, hororovou atmosféru a příšery na každém rohu, na kterých rozhodně olovem netřeba šetřit, není divu, že i tato hra od id Software, která poprvé vyšla v roce 1993, se také dočkala dalších úspěšných pokračování.

DUKE NUKEM

dukeFoto: i.ytimg.com

Svalnatý 2D blonďák Duke Nukem ze začátku 90. let si stejně našel řadu příznivců mezi hráči. Během tří epizod v této sci-fi arkádě je tvým úkolem úspěšně přeskákat a prostřílet se přes armádu robotů ovládaných šíleným Dr. Protonem, jehož řádění je třeba zastavit. Hra se krátce po svém vydání dostala mezi ty nejprodávanější.

TITUS THE FOX: TO MARRAKECH AND BACK


titus
Foto: abandonwaredos.com

Své místo mezi retro hrami si nepochybně zaslouží i tato francouzská plošinovka. Hra byla původně vydána pod názvem Lagaf: Les Aventures de Moktar a jejím hlavním protagonistou byl francouzský komik. Mezinárodní verze hry byla však byla ve snaze oslovit širší publikum přejmenována na Titus the Fox a hlavní postava byla nahrazena liškou – maskotem herního studia Titus Interactive. Tvým cílem je prodrat se přes všech 15 levelů a vysvobodit lišku Suzy, kterou unesli až na druhý konec Sahary. Nebude to však tak jednoduché, protože cestu ti zkříží množství překážek a nepřátel.

JAZZ JACKRABBIT

jazz_003

Foto: sparcie.files.wordpress.com

Jazz Jackrabbit je v podstatě sci-fi parodie na Ezopovu bajku o zajíci a želvě. V této bláznivé hře, která byla svého času vyhlášena za nejlepší arkádovou hru roku, se znovu ocitáš v kůži kresleného zvířete – naspeedovaného zeleného Rambo zajíce. Jak jinak, opět se snažíš zachránit princeznu, tentokrát před špatnou želvou Devil Devan.

zdroj titulní fotografie: koláž i.ytimg.com/gamehackstudios.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]