0

sdílení

Vzniká nová dominanta Brna – Sluneční věž

/ 22. října 2016 / Startupy

Brňané mohou ve svém městě navštěvovat mnoho a mnoho krásných památek, nad nimiž se jen tají dech – a další je na cestě. Nového skvostu se brzy dočká jeden z kopců centrální kotliny Brna – Kraví hora, též zvaný jako Kravák, na jehož podloží vyroste jedinečná Sluneční věž.

 

Konkrétně se Sluneční věž usadí u Hvězdárny a planetária Brno, přičemž tato stavba nebude pouhou rozhlednou, nýbrž unikátním výstavním prostorem, meteorologickým detektorem a audiovizuálním dílem. O její realizaci se postaral ředitel hvězdárny Jiří Dušek, přičemž technologického zpracování se zhostil architekt Martin Rudiš.

„Projekt sluneční věže, se kterým přišel pan ředitel Jiří Dušek, se mně osobně velmi líbí. Pokud se nám podaří tento projekt dotáhnout a zrealizovat, získá město Brno novou dominantu, která kromě funkce přirozené dominanty města Brna a rozhledny současně, získá i jedinečný prostor pro oblast vědy, výzkumu a inovací,“ uvedl Petr Vokřál, primátor statutárního města Brna.

slunvěž 08zdroj obrázku: hvezdarna.cz

V průběhu loňského roku vznikla studie, během níž se řešila samotná proveditelnost této šestipatrové stavby. Studií se zjistilo, že celé řešení je možné a nekoliduje s inženýrskými sítěmi nebo požadavky na ochranu vzdušného prostoru. Ačkoliv je výška věže skoro 18 metrů, bude umístěna tak, aby nenarušovala soukromí okolních domů a nekazila celkový dojem rázu krajiny na Kraví hoře. Nad vhodným umístěním a proporcí věže dohlížel předseda Občanského sdružení Masarykova čtvrť Michal Závodský. Nejen návštěvníci, ale i samotní občané Brna by tak měli být se stavbou spokojeni.

Pozorovací terasa nabídne unikátní vyhlídku na město Brno (vrch Hády, vysílač Kojál, Babí lom, pevnost Špilberk, chrám sv. Petra a Pavla, Pavlovské vrchy a Slavkov u Brna). „Stejné místo se ve večerních hodinách promění v astronomickou pozorovatelnu s výhledem na jevy odehrávající se nízko nad obzorem,“ doplnil Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

h8hfejozdroj obrázku: munimedia.cz

Návštěvníci Sluneční věže ocení uvnitř trvale umístěnou vertikální expozici zaměřenou na téma Slunce, sluneční energie a vztahy Slunce – Země. Co myslíte, přijede se podívat Elon Musk? :) Dalším lákadlem bude vnější plášť vyrobený z pružné fólie, která díky svým jedinečným vlastnostem vytvoří tvarově zajímavý a vzdušný výtvarný prvek.

“Předsazený lehký plášť v celé ploše stíní vnitřní tepelně izolační plášť. „Vzniklá mezera vytváří komínový efekt využívající přirozeného proudění vzduchu pro maximální izolační efekt zajišťující vnitřní klima pro celoroční provoz. Přirozené větrání v létě a princip rekuperace v zimním období je základem technologického vybavení pro dosažení minimální provozní energetické náročnosti objektu,“ vysvětlil Martin Rudiš, architekt Sluneční věže.

Výstavbu Sluneční věže mají v současné době na stole zástupci města Brna, kteří diskutují nad financováním přípravy dokumentace pro územní řízení a stavební povolení. Pokud vše půjde podle plánu, stavba tohoto skvostu může být zahájena v polovině roku 2018. Celkové náklady se odhadují na 40 miliónů korun.

 

zdroj informací: hvezdarna.czmunimedia.cz, zdroj úvodního obrázku: munimedia.cz
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]