0

sdílení

Vzdělávací eko hra nebo podpora Bike-sharingu. Na ostravském IoT Environhackathonu vznikaly projekty pro ochranu životního prostředí

/ 21. října 2016 / Z Česka

Poslední zářiový víkend patřil v Ostravě zelených technologiím. V rámci unikátního IoT EnvironHackathonu, jejímž hlavním pořadatelem byla Nadace Vodafone, zde totiž více než 30 nadšenců během 24 hodin vytvářelo projekty, které měly přinést pozitivní změnu životního prostředí.

 

Cílem IoT EnvironHackathonu, který se konal 24. A 25. Září bylo propojit odborníky z oblasti životního prostředí s technologickými experty, ale i lidmi z byznysu či marketingu. Celý hackathon byl proto nesoutěžní a týmy měli značnou podporu ze strany přítomných mentorů. Mezi nimi byli i takový odborníci jako Milan Zíka, viceprezident Vodafone ČR pro Technologie, nebo Vratislav Vozník, vedoucí komunikace v Hnutí DUHA.

Podobně pestré bylo také složení jednotlivých týmů, které se musely kromě expertů na počítače skládat také z odborníků na oblast životního prostředí. Další člen týmu musel poté ovládat umění marketingu a obchodu.

 

V rámci 24 hodinového maratonu vznikla hned šestice projektů, které v sobě kloubí technologie a ochranu životního prostředí. Tři ze šesti projektů se věnovaly ovzduší – Smell Dog Box nabízí IoT senzory k bezplatné půjčce, Řešitelé chtějí předem varovat obyvatele města na smogovou situaci s využitím dat získaných drony a Data Alarm je otevřená platforma pro sbírání a práci s daty o prostředí. Cestou edukace šly projekty tělocvična Křižík, která nabízí marketingový koncept propagující udržitelné zdroje energie a hra Ekovědátor učí školáky šetrnému chování v domácnosti. Rozvojem cyklodopravy se zabývá projekt Mokolo, aplikace, která chce dávat benefity zákazníkům sdílených kol.

 33_pohled_na_unikove_schodiste_22_10_2012-jpg_676707698Zdroj fotografie: vsb.cz

Ekovědátor vznikl během 24 hodin na platforma pro školáky, která by je měla naučit lépe problematiku ochrany životního prostředí chápat. Tvůrci vsadili na co největší interaktivnost. Druhá úroveň už tím pádem po hráči vyžaduje vlastní měření. Dítě tím pádem například zjistí, jakou má jeho domácnost spotřebu vody nebo elektrické energie.

Jít si zacvičit a ještě přitom udělat něco pro svou komunitu? Přesně tohle dokáže Tělocvična Křižík. Cílem projektu je propagovat energetickou soběstačnost a zdroje udržitelné energie. Cvičení je samozřejmě pomocí chytrého náramku propojeno také s aplikací.

kampus_letecky Zdroj fotografie: vsb.cz

Čím více pohybu na kole po Ostravě, tím více slev u obchodních partnerů. Přesně na tomto principu je založen projekt Mokolo. Uživatelé totiž díky využívání bike-sharingu získávají body, které můžou posléze proměnit třeba v již zmíněné slevy. Čip umístěný na kole navíc umožňuje městu monitorovat pohyb kol a zlepšit tak plánování cyklodopravy do budoucna.

Nejen Ostravě, ale také dalším městům, které zejména během zimních měsíců trápí smog by mohl ulehčit projekt týmu Řešitelé. Jejich nástroj totiž monitoruje situace v ovzduší a umožnuje upozorňovat obyvatele na zdravotní rizika dříve, než nastanou. Řešitelé však nebyli jediní, kteří se během celodenního maratonu zabývali problematikou životního prostředí. Nástroj Smell Dog Box by měl být k dispozici k zapůjčení na každém obecním úřadě. Podobně jako řešitelé bude místní varovat přes zdravotními riziky.

6318269124_7607b87eaf_bOstravské znečištění. Zdroj: Flick/esko.bar

Otevřená platforma pro přijímání vstupů ze senzorické sítě nese název Data Alarm, jejich zpracování a další využití v aplikacích či chytrých zařízeních. Na straně jedné projekt navrhuje síť senzorů, možnost napojení veřejně dostupných dat i využití nových datových zdrojů, na straně druhé tým nazvaný Labka prozkoumal možnosti napojení mobilních aplikací a chytrých systémů, konkrétně například klimatizační a rekuperační jednotky v budovách. V praxi to může znamenat, že při riziku smogové situace se ve školce automaticky zavřou přívody venkovního vzduchu.

Zdroj informací: Tisková zpráva, zdroj  titulní foto: theodysseyonline.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]