0

sdílení

Výzkum z Cornell University potvrdil, že cestování nás dělá šťastnějšími než materiální bohatství

Simona Hanzelová / 5. března 2017 / Zajímavosti

zdroj: thelilacroad.com/s3.favim.com

Fascinují mě lidé, kteří dokáží sbalit všechen svůj život do jednoho kufru. Přestože vše, co vlastní, je pouze „základní výbava na přežití“, cestují z místa na místo a jsou mnohem šťastnější než mnoho lidí, kteří se pyšní obrovským majetkem. Nejnovější výzkum z Cornell University ukázal, že na tom něco bude.

 

Znáš ten pocit, když si v obchodě něco koupíš, pár dní se z toho těšíš, a pak si uvědomíš, že by ses bez toho klidně obešel? A když ti klesne nálada, zase jdeš do obchodu, aby sis „udělal radost“, jenže za pár dní tě to opět omrzí? Nejsi sám.

Vždy, když si koupíme něco materiálního,  dochází postupem času k poklesu naší spokojenosti. Všechny ty věci, které nám krátce po koupi dělaly radost, se najednou stávají obyčejnými a nezajímavými. I z toho nablýskaného auta se postupně stane pouze rutinní věc, kterou dennodenně využíváme.

zdroj: static.tumblr.com
Když si koupíme něco nového, cítíme nával endorfinů – ale pouze na chvíli. Je to jako nekonečný koloběh. Situace, která se opakuje znovu a znovu.

Výzkum provedený na Cornell University však našel způsob, jak tento nekonečný cyklus prolomit. Profesor psychologie Thomas Gilovich zjistil, že když si něco nového koupíme a když cestujeme, pociťujeme stejný nával hormonů štěstí. Háček je však v tom, že zatímco naše štěstí po nákupu materiálních věcí rychle opadá, ze vzpomínek z cestování se těšíme ještě pořádně dlouho.

zdroj: coresites-cdn.factorymedia.com

Návštěva různých akcí, výlety, získávání nových dovedností či extrémní sporty – to vše jsou ideální zdroje endorfinů. I když nás nový telefon nebo nové auto dozajista potěší, faktem je, že jde pouze o věci, které se časem opotřebují a vyjdou z módy. Vzpomínky na cestování či pěkné dny s přáteli však nikdy nevyblednou, a budou nás těšit i po zbytek života.

Tak co, už víš, kam se v nejbližší době vydáš?

zdroj článku:  brightside.me 
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]