Vyzkoušej tuto japonskou techniku, která tě postupně zbaví lenosti

Katarína Zelinková / 6. dubna 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: pexels.com

Lenost nikdy nebude považována za jednu z obdivuhodných vlastností. S touto technikou se s leností můžeš rozloučit i ty. Potřebuješ jen dávku trpělivosti a jednu minutu denně.

V naší kultuře je zcela běžné, že když začínáme s něčím novým, očekáváme výsledky co nejdříve, nejlépe hned. A když zjistíme, že cesta k cíli možná není tak jednoduchá, jak se nám na začátku zdálo, tak to vzdáme. Jsme vlastně spokojenější, když jsou věci po starém, proč se zbytečně namáhat. Je to tak proto, že na to jdeme příliš rychle. Nejsme trpěliví, na to přece nemáme čas.

Zdroj: pexels.com

V japonské kultuře však existuje jednoduchý způsob pro osvojení nových návyků nebo  nové dovednosti. Jde o metodu Kaizen, jinak známou také jako jednominutové pravidlo. Podstata této metody je jednoduchá – vyber si činnost, kterou budeš procvičovat jednu minutu, každý den ve stejnou dobu. Je jedno, jestli se rozhodneš číst knihu v cizím jazyce, meditovat nebo dělat kliky.

Podstatou této metody je její jednoduchost. Kromě dodržování jednominutového intervalu nemusíš dodržovat nic jiného. Pokud překonáš prvních pár týdnů, vytvoříš si návyk a jedna minuta tvé činnosti ti už nebude stačit. Interval můžeš zvyšovat podle toho, jak to sám uznáš za vhodné. Z jedné minuty se stane deset minut, později půl hodina, pak hodina a možná si svou novou zálibu zamiluješ natolik, že se jí budeš věnovat i déle.

Zdroj: pexels.com

Úspěch této metody je postaven na posloupnosti. Pro osvojení nového návyku nemusíš udělat žádné zásadní změny ve svém denním režimu. Jsme naučení, že změna bývá většinou velká a zásadní věc, které se musíme přizpůsobovat. Metoda Kaizen je naopak důkazem, že se to dá i jinak. Podstatné je být trpělivý a dodržovat pravidelnost. I z psychologického hlediska máme větší šanci setrvat u návyků, které jsme si osvojovali postupně. Metoda Kaizen proto rozhodně stojí za vyzkoušení.

Autorem této metody je Masaaki Imai. Pojmenování je spojením dvou slov ‚kai‘ (změna) a ‚zen‘ (moudrost/dobro). Metoda se původně používala pro zlepšování pracovních činností ve výrobních podnicích, prokazatelně však funguje i v oblasti osobního růstu a rozvoje.

Zdrojový článek: brightside.me

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]