0

sdílení

Vysoké záření ve Fukušimě nezvládl ani speciální čistící robot

Simona Hanzelová / 14. února 2017 / Zajímavosti

Úroveň radiace dosáhla až 650 sievertů za hodinu.

 

Robot poslaný do reaktoru ve Fukušimě, který měl za úkol zkontrolovat a vyčistit jadernou elektrárnu, musel náhle ukončit svou činnost poté, co nadměrná radiace doslova usmažila robotickou kameru. Robot vstoupil do reaktoru 2. bloku poprvé od roku 2011, kdy Fukušimu zasáhlo ničivé zemětřesení a tsunami.

Čistícího robota museli odvolat již po dvou hodinách, protože záření odhadované na 650 sievertů za hodinu způsobilo, že obraz přenášený robotem prostě zhasl. Robot byl přitom navržen tak, aby zvládl radiační záření až 1 000 sievertů.

zdroj: socialepistemologydotcom.files.wordpress.com
Úroveň radiace, které byl robot vystaven, by člověka okamžitě zabila. Po tom, co se kamery robota rozbily, se tým pracovníků rozhodl robota z mise stáhnout dříve, než by se zničil úplně. Snímky, které se podařilo udělat před vypnutím kamer, ukázaly vrstvy roztavených barev, kabelů a kovových roštů.
zdroj: images.techtimes.com

Tokyo Electric Power Company, která robota sestrojila, oznámila, že robot byl na svou misi nasazený s cílem pozorovat a vyčistit průchod pomocí vysokotlaké vodní trysky. Tým následně do práce povolal dalšího robota. Předčasné vytažení prvního robota však znamená, že druhý stroj bude muset provést více práce v kratším čase, protože oba stroje byly navrženy tak, aby odolaly stejné úrovni radiace.

I když se vysoká úroveň radiace může zdát alarmující, pozitivní informací je, že nebyl zaznamenán žádný nadměrný únik radiace, který by ohrožoval okolní čtvrti. Vysoká úroveň radiace, kterou robot zaznamenal, může znamenat, že byl blízko epicentra radioaktivity.

zdroj článku:  theverge.com 
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]