0

sdílení

Vysavač smogu čistí čínské ovzduší

Simona Hanzelová / 6. prosince 2016 / Zajímavosti

Nizozemské architektonické Studio Roosegaarde se rozhodlo proti smogu v Pekingu bojovat opravdu originální věží. Ze zachyceného smogu navíc vyrobí i šperky.

 

Peking je město, které je nechvalně známé kvůli svému znečištěnému ovzduší. Studio Roosegaarde však přišlo s řešením a sestrojilo vakuovou věž s názvem Smog Free Tower, která je schopna ze znečištěného ovzduší zachycovat miliardy částic. Podle nedávných informací Ministerstva životního prostředí je vzduch kolem věže momentálně až o 55% čistší, než byl předtím.

Smog Free Tower za 41 dnů vyčistila až 30 milionů metrů krychlových vzduchu, což se rovná přibližně objemu deseti pekingských národních stadionů.

smog-free-tower-by-studio-roosegaarde-1020x610foto: inhabitat.com

Co se ale děje se vším tím znečištěním, které věž zachytí? Asi bys to nečekal, ale vyrábějí se z něho šperky. Z částic smogu, které věž nasaje, se vyrobí až 300 speciálních prstenů, které budou podobné těm, které Studio Roosegaarde navrhlo v minulosti.

smog-free-tower-by-Daan-roosegaarde-8-1020x610foto: inhabitat.com

Zakladatel Studia Roosegaarde, umělec a inovátor Daan Roosegaarde, byl k tomuto inovativnímu řešení problému se smogem inspirován před třemi lety při návštěvě Pekingu. Nelíbilo se mu, že děti musely kvůli velmi špatníé kvalitě vzduchu zůstávat uvnitř. Podle Studia Roosegaarde je až 80 procent lidí žijících ve městech vystavených takové úrovni kvality vzduchu, která překračuje přípustné limity Světové zdravotnické organizace.

smog-free-tower-by-studio-roosegaarde-china-1020x610foto: inhabitat.com

Co se týče přesnosti statistik týkajících se Smog Free Tower, které vypracovalo Ministerstvo životního prostředí, existují o nich určité pochybnosti. Čínské fórum enviromentálních novinářů totiž účinnost věže zpochybňuje a odvolává se na to, že dosah věže je velmi omezený a ani nejlepší statistiky nesplňují normy Světové zdravotnické organizace.

Smog Free Tower bude pokračovat po své cestě po Číně a Studio Roosegaarde brzy oznámí, do kterého dalšího města věž poputuje.

zdroj:  inhabitat.com , zdroj titulní fotografie: inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]