Výroba Tesly překonala všechny odhady. Dokáže se však vyhnout ztrátě?

Linda Cebrová / 6. května 2017 / Auto

zdroj: pinterest.se

Být o 69 % lepší než předchozí rok není k zahození, bude to však stačit?

Nadšenci a investoři do akcií Tesly si mohou zase na nějaký čas odpočinout. Tedy alespoň na chvíli. Poté, co firma získala další peníze díky vstupu čínského investora, zveřejnila údaje o dodaných vozidlech.

foto: facebook.com/TeslaModel3

Za první čtvrtletí 2017 dodala Tesla 25 000 aut, tedy o 69 % více než před rokem. Výroba překonala odhady, které počítaly s 23 až 24 tisíci. Z celkového počtu více než 13 tisíc vozů připadlo na Model S a zbytek na Model X.

foto: pinterest.se

Plán na první pololetí vidí automobilka optimisticky, jejím cílem je 50 tisíc aut. V tomto ohledu je tedy první kvartál v dokonalém souladu s tím, co Tesla slibuje. Klíčové však bude zahájení výroby očekávaného Modelu 3. Uvedení do chodu už teď hltá ne zrovna málo hotovosti. Za poslední kvartál Tesla „spálila“ téměř miliardu dolarů v hotovosti. Volný peněžní tok za 4Q2016 byl – 970 milionů USD a další peníze bude ještě potřebovat.

I proto si společnost přišla pro další hotovost na burzu. Chtěla však o poznání méně, než se očekávalo, a tak nadále panuje obava, zda nebude potřebovat další peněžní injekci.

Určité riziko například představuje rezervační poplatek 1 000 USD na Model 3. Ten je plně vratný. Pokud by se krátce po začátku výroby ukázalo, že Model 3 má významné problémy, tak by bylo v ohrožení až 650-700 milionů hotovosti.

foto: facebook.com/TeslaModel3

Tak či onak, investoři jsou v současnosti ohledně akcií Tesly spíše optimističtí. Cena akcií se pohybuje blízko historického maxima. Aby Tesla ukojila optimismus svých akcionářů, stanovila si pro rok 2018 ambiciózní cíl 500 000 vyrobených elektromobilů.

Klíčem je právě dlouho očekávaný Model 3. Jeho výroba by však musela překonat kombinovanou výrobu BMW 3 a Mercedesu. Nemožné to sice není, ovšem momentálně se zdá, že jde o dost nepravděpodobnou věc.

zdroj : theverge.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]