0

sdílení

Výkonnější mobilní procesory přicházejí. Samsung odhalil budoucí generaci 10 a 14 nm výrobní technologie

Tobiáš Bakoš / 5. listopadu 2016 / Zajímavosti

Mnozí jistě víte, že právě společnost Samsung stojí za výrobou jedněch z nejvýkonnějších čipových sad na trhu, Exynos 8890 a Snapdragon 820. Jinak by tomu nemělo být ani u příští generace čipů, tentokrát však už i s (ne úplně) novou technologií.

 

Korejská společnost známá hlavně svými zařízeními z řad Galaxy S a Galaxy Note se již dlouhou dobu zabývá i výrobou polovodičů. A myslí to s nimi velmi vážně. Tento měsíc Samsung investoval miliardu dolarů do Samsung Austin Semiconductor v americkém Texasu. Peníze našly využití při rozšiřování výrobních kapacit. Nyní však Samsung představil čtvrtou generaci 14 nm (14LPU) a třetí generaci 10 nm (10LPU) výrobní technologie. Ve srovnání s aktuální 14 nm 14LPC technologií slibuje 14LPU nárůst výkonu při stejné spotřebě energie. Nová technologie najde využití všude, kde je potřeba vysokého výkonu po dlouhou dobu.

samsung-Exynos

10 nm technologie není až tak zaměřena na zvýšení výkonu, ale spíše na zmenšení samotného čipu. Ve srovnání s generacemi 10LPE a 10LLP, bude právě nejnovější 10LPU cenově nejefektivnější, přičemž si zachovává výkonovou charakteristiku svých předchůdců. Říká se však, že Qualcomm Snapdragon 830 a příští Exynos budou vyrobeny současnou 10LPE technologií. Kity návrhu nového procesu budou dostupné ve druhém čtvrtletí 2017. První čipy využívající 14LPU a 10LPU tedy uvidíme pravděpodobně až v roce 2018.

chip

Samsung představil i budoucí generaci 7 nm EUL (extreme ultraviolet litography, tedy extrémní ultrafialová litografie). Ta přináší přesné vzorování čipu pouze pomocí jediného vzoru. Očekává se však vyšší cena než u vícenásobných vzorů ArF-i technologie. V závislosti na požadavcích vyráběného čipu využije Samsung asi obě technologie.

zdroj: fonyzciny.startitup.sk
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]