0

sdílení

Výhody, které poskytují budovy pokryté zelení

/ 16. října 2016 / Tools a Produktivita

Budovy pokryté kobercem vegetace a zeleně se stávají ve světě čím dál tím víc populární. Příkladem může být One Central Park v Sydney, Bosco Verticale v Miláně či hotel Oasia Downtown v Singapuru. Některé z budov jsou dokonce pokryté zelení až do takové míry, že působí dojmem, jako by byly opuštěné. Zajímá tě, proč se takovéto budovy ve světě setkávají s takovou popularitou? Je to způsobeno výhodami, které z nich plynou.

Projekční firma Arup právě nedávno zveřejnila studii, která poukazuje na výhody budov, pokryté zelení. Tato studie vychází z výsledků měření, které proběhlo celkem v pěti městech – v Berlíně, Hongkongu, Melbourne, Londýně a Los Angeles.

7-penang-malaysia-building-plants-john-doan

Zdroj článku: johndoan.com

První výhodu budov, pokrytých zelení asi odhadne každý z nás – rostliny produkují kyslík. Čím více se zelených ploch ve městě nachází, tím lépe. Tak proč neumístit rostliny zrovna na budovy?

Koberce zelené vegetace na budovách také napomáhá ke snížení dalších znečišťujících látek ve vzduchu, jako jsou například saze a prach. Zelení pokryté budovy také ochlazují města během horkých dnů. Provedenou studií bylo zjištěno, že například v Hongkongu tyto budovy vedou ke snížení teploty až o 10 stupňů Celsia. V nejžhavějších a nejteplejších dnech tato zelená vegetace uchová teplotu střechy na úrovni teploty okolního vzduchu, zatímco střechy, které nejsou pokryté zelení se mohou rožhavit až na 50 stupňů. Nehledě na to, že díky stínům, které zeleň vytváří, je i uvnitř samotných budov v létě mnohem příjemněji.

mario-cito-leed-seeking-palo-santo-hotel-buenos-aires-lead

Zdroj fotografie: inhabitat.com

Inženýři také spatřují výhody v poznatcích, které nejsou na první pohled patrné. Například vytvoření lepšího pracovního prostředí a pohody pro zaměstnance, kteří zde pracují a mají pocit, že mají o hodně blíže k přírodě. Nemluvně pak o lepší a pestřejší městské ekologii.

Pro toho, komu se takovýto styl budov líbí, máme dobrou zprávu. Vytvoření „zelených fasád“ lze i aplikovat i již na existující budovy.

Města mohou díky tomuto dosáhnout čistšího a tiššího rázu. „Nyní máme příležitost přehodnotit, jak mohou města zlepšit ekologii a přispět ke snížení spotřeby energie, kvality ovzduší a také k dušení pohodě lidí, kteří v takovýchto budovách pracují“ uvádí zpráva ze společnosti Arup.

 

Zdroj článku a tituní fotografie: sceincealert.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]