0

sdílení

Výhody a nevýhody velkých coworkingových center

/ 21. února 2017 / Startupy

zdroj: http://www.bespokesf.co/coworking

Pracujete doma a už vám to leze krkem? Vidí vás partner/ka celý týden u počítače ve vytahaných teplácích mezi hrnky nedopitého čaje nebo kávy? Pracovat v kavárně jste už zkusili, ale… Když si chcete odskočit na toaletu, musíte sbalit všechny věci, protože… jste prostě v kavárně. Zajímavým pracovním prostředím jsou coworkingová centra. V České republice jich můžete k dnešnímu dni navštívit okolo šedesáti. Jaké je pro vás to pravé?

 

Velká coworkingová centra mají svá pozitiva především díky množství zajímavých a oborově odlišných členů. Ti vám mohou pomoci s problémem, o jehož řešení nemáte ani páru. Ať už jde o úpravu webových stránek nebo tip na profesionálního fotografa. Velká centra mají také širší nabídku aktivit, a to nejen společenských, kulturních a sportovních, ale i vzdělávacích. A jako člen máte navíc slevu. Je tak větší šance, že poznáte více zajímavých lidí, kteří váš business mohou posunout správným směrem. Součástí větších center bývá také kavárna, kde si můžete dát nejen drobné občerstvení, ale lze ji využít i jako místo vhodné ke schůzkám s klienty nebo obchodními partnery.

the-den-office-coworking-2foto: officelovin.com

Mezi nevýhody tak zákonitě patří, větší hluk (pokud centrum nemá klidovou zónu), dále je větší pravěpodobnost, že “vaše” místo bude někdy obsazené a vy se tak místo výhledu z okna budete kochat výhledem do zdi.

Podle nejnovějších výsledků studie Deskmag z roku 2016:

  • 72 % členů preferuje při práci pohled z okna,
  • 25 % do okolního prostředí centra,
  • 2 % do zdi.

Ve velkém centru budete muset začít plánovat, protože v atraktivním čase se o zasedací místnost budete “přetahovat” s více členy.

V průběhu let se prostor open space v coworkingových centrech zmenšuje. Zatímco před třemi roky tvořil open space 60 % coworkingového centra, minulý rok to bylo už jen 48 %. Tento trend jasně ukazuje, že stále více členů má zájem o práci v menším prostoru (zdroj: DeskMag 2016).

 coworking_space (1)foto: affairstoday.co.uk

Malá coworkingové centra (do cca 30 členů) jsou flexibilnější a více vycházejí vstříc potřebám členů. Názor jednotlivce má v případě změn větší váhu. Rodinné prostředí působí, že ačkoliv jdete do práce, jste “jinak” naladěn. Zároveň je zde větší riziko prokrastinace, protože jste tak trochu v partě – je tak snazší zapovídat se v kuchyňce. Menší centra více dbají i o vaše zdraví, a to nejen v období chřipkových epidemií, kdy nabízejí ovoce a bylinkové čaje, ale i pravidelnými ranními aktivitami (např. jógou) či společnými obědy.

“V našem centru pořádáme společný oběd každou středu od 12,00 do 13,00 hodin. Chvíli trvalo, než se to ujalo, ale dnes se na ně vrací i členové, kteří by v tento den do centra ani nepřišli,“ říká Stanislava Baslerová, manažerka coworkingového centra IN-SPIRO v pražských Holešovicích a dodává: “Je to zkrátka takový rodinný rituál.”

Malé centrum má svou výhodu i v případě, že máte domácího mazlíčka. Pravděpodobnost, že se v centru sejde více čtyřnohých přátel, je nižší než ve velkém, kde je do některých vstup se zvířaty zakázán.

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]