0

sdílení

Všechny osobní vlaky v Nizozemsku od ledna jezdí na větrnou energii

Martina Rypáková / 13. ledna 2017 / Zajímavosti

zdroj: dailymail.co.uk/finnmoller.dk

Nizozemská železniční společnost NS oznámila, že od 1.1.2017 jezdí všechny vlaky v Nizozemsku na elektrickou energii 100% vyrobenou z větru a vstupují tak do nové éry ekologické dopravy. Zastánci obnovitelných zdrojů energie doufají, že tento úspěšně zvládnutý projekt inspiruje v krátkém čase i ostatní země, které provozují vysokorychlostní vlaky. 

 

Země tulipánů, sýrů, dřeváků a zejména větrných mlýnů opět jednou potvrdila svou výjimečnost.

V roce 2015 nizozemská vláda vyhlásila ambiciózní cíl: Všechny elektrické vlaky budou do roku 2018 poháněné energií vyrobenou z větru. Ale už v polovině roku 2016 přinesla vláda zprávu, že cíl je naplněn na 75% a čeká ho poslední etapa. Nikdo však nečekal, že stanovený cíl bude splněn o rok dříve než bylo plánováno.

Jeden z největších železničních dopravců, který je známý pod zkratkou NS, uzavřel partnerství s energetickou společností Eneco, aby společně zajistily energii z obnovitelných zdrojů pro vlaky, které denně přepraví 600 000 cestujících.

Elektrické vlaky, které provozuje NS, spotřebují kolem 1,2 miliardy kWh ročně, což můžeme přirovnat k celkové spotřebě energie obyvatel města Amsterdam. I když je železnice považována za nejekologičtější dopravu vůbec, velmi záleží na „zdroji“ energie a na tom, jakou formou se dostane na místo využití.

16 Aug 2010, Amsterdam, Netherlands --- Canal at night in Amsterdam --- Image by © Jean-Pierre Lescourret / Corbis
zdroj foto: awesomefoundation.org

Možná tě překvapí informace, že větrná energie je vlastně forma sluneční energie. Vzniká nerovnoměrným zářením Slunce na zemský povrch a při jeho následujícím stoupání dochází k proudění vzduchu. Slunce k nám vyzařuje energii, která se rovná 100 bilionu kWh. Ano, čteš správně. Číslem 100 000 000 000 000 kWh. Z této hodnoty se mění 1 až 2% na větrnou energii. Je to i tak 50 až 100 krát více než energie, kterou promění všechny rostliny na Zemi na živou biomasu. Vítr tak patří k nevyčerpatelným zdrojem energie a jeho výhod je velmi mnoho. V souvislosti s ekonomikou zmiňme, že budování větrných elektráren není časově náročné, trvá maximálně 12 měsíců. Neprodukuje žádný oxid uhličitý, a tak po sobě nezanechává žádné nebezpečí pro další generace, ale zejména při svém provozu nespotřebuje velké množství životodárné tekutiny – vody, jako je tomu u jiných typů elektráren.

4KeAxqr
zdroj foto: reddit.com

Přechod vlaků v Nizozemsku na výlučně obnovitelný zdroj energie je tak nejen revolucí ve světě dopravy, ale výrazně zmenší také celkovou uhlíkovou stopu země. Ta má už i tak klesající trend díky investicím do projektů obnovitelné energie. Energie, která pohání nizozemské vlaky, pochází z větrných farem v Nizozemsku, Belgii a Finsku. Mnohé z nich byly postaveny teprve nedávno. Jelikož byly tyto farmy vystavěny dříve, umožnilo to dokončit i celý projekt zelených vlaků v Nizozemsku.

zdroj: inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]