0

sdílení

Všechny nové budovy ve Francii budou na střechách muset mít zeleň nebo solární panely

Michaela Líšková / 25. listopadu 2016 / Zajímavosti

Nový zákon požaduje „živé střechy“ nebo solární panely na budovách.

 

Francie přijala nový zákon, který stanoví, že všechny nové budovy, které budou sloužit pro komerční účely, budou muset mít alespoň částečně pokryté střechy zelení nebo se na jejich pokrytí budou ve velkém využívat solární panely.

Rimbach-comfoto: rimbit.com
Ačkoli se ekologické skupiny pokoušely o to, aby byla zelení pokryta každá volná plocha na střechách budov, zákonodárci se rozhodli trochu jinak a nabídli developerům tyto dvě možnosti. Buď solární panely nebo částečná zeleň. Což je stále lepší než žádná zeleň a žádné solární panely. Francie mezi evropskými lídry zaostává, co se výroby energie vznikající ze Slunce týče. Zde je tedy její možnost si napravit reputaci a snížit mezeru v rozdílech. Samozřejmě, Češi se do této skupiny zjevně nezařazují, ale kdoví, možná si z Francie vezmeme příklad a zanedlouho se to bude zelenat i u nás.
france-italy-green-roof-solar-panels-2

Výhodou zelených oáz je celkové zlepšení životního prostředí, a to nemluvíme o estetické stránce. Živé střechy mají mnoho benefitů, mezi nimiž je například přirozená izolace budovy, zachycování dešťové vody, ale také nečistot z ovzduší a samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na to, že kde je zeleň, tam je život. Takové záhony, zahrádky či oázy poskytují přirozené prostředí pro ptáky a hmyz, i pro mnohá drobná zvířata. Kromě toho zelené střechy pomáhají redukovat efekt „horkého ostrova“ . Tento fenomén vzniká v době, kdy se budují městské části, plení se zeleň a udržuje se teplo, což způsobuje, že velká města jsou během dne až o 1 – 3 ° C teplejší než okolní oblasti, a v noci dokonce až o 12 ° C .

france-green-roof-building-1020x610

Pokud se budou více využívat solární panely, je to dobře, protože v tomto směru má Francie údajně stále co dohánět, a to zejména ve srovnání se sousedním Německe, které již sluneční energii čerpá ve velkém. Francie má na kontě zatím jen 5 gigawattů fotovoltaických systémů, což tvoří pouze 1% celkové produkce elektřiny v zemi. Nový zákon tak doufá v lepší a doslova zelenější časy.

france-green-roof-building-2-1020x610
Zdroj a fotografie: inhabitat.com , zdroj titulní fotografie: thinkprogress.org
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]