0

sdílení

Vše co potřebuješ vědět o jaderné fúzi v 6 minutách videa

Šimon Hale / 28. listopadu 2016 / Tools a Produktivita

Buuuuum.

Pokud použijeme tu správnou technologii, tak nám jaderná fúze může dodat veškerou čistou energii, kterou potřebujeme. To je důvod, proč vědci na celém světě závodí v hledání toho vhodného způsobu. Jaderná fúze prakticky znamená kopírování chemických reakcí Slunce přímo na Zemi. A to vůbec není snadný úkol, což dokazuje i video, které najdeš na konci tohoto článku. V něm je vysvětlen neuvěřitelný potenciál a obrovské výzvy, které tento proces provázejí.

V srdci jaderné fúze probíhá proces, ve kterém se atomy stávají velice horkými, kvůli čemuž jsou zbaveny svých elektronů a ponechávají je spolu s jádrem odrážet se volně v plazmě. Poté, co jádra dosáhnou určité teploty – 25 200 032 ° F (14 000 000 ° C) jako je na Slunci, spojí se dohromady a uvolní velké množství energie, které pohání Slunce a jednoho dne by teoreticky mohla dodávat neomezené množství energie i na Zemi.

c0b103d9-8b1e-4cc5-8d35-7bd0658abb7f-620x372foto: guardian.com

Slunce zvládá tuto termonukleární reakci díky své neuvěřitelně velké hmotnosti, která vede k velkému tlaku a vysokým teplotám uvnitř jádra. Jak se však tento stejný tlak a teplota dá replikovat v lidsky vytvořeném reaktoru?

Existují dva hlavní přístupy. V prvním jde o magnetické uvěznění, kdy se využívá magnetické pole na stlačení plazmy do nádoby ve tvaru šišky, díky čemuž se supravodivé elektromagnety zchladí tekutým heliem během několika sekund na absolutní nulu. Na tomto principu funguje přístroj ITER ve Francii.

Ve druhém přístupu jde o inerciální uvěznění, kdy se využívají super lasery. Impulsy z laserů dopadají na palivové pelety, které se na krátkou dobu udělají přiměřeně horkými a hustými na fúzi. Tento přístup se využívá v Národním středisku zapalování (National Ignition Facility) v USA.

1foto: nukleerakademi.org

Vědcům už se podařilo uskutečnění fúze v těchto komplexních strojích, problémem však je, že tyto reakce potřebují mnohem více energie, než jsou schopny samy vyprodukovat, což není velmi výhodné pro budoucí zdroj energie. Ve skutečnosti si nikdo není jistý, zda na Zemi bude možné provádět životaschopnou jadernou fúzi. Možnosti jsou však neomezené a energie šetrné k životnímu prostředí jsou momentálně v kurzu, což znamená, že se to tak rychle jen tak nevzdá.

Jak video vysvětluje, s jadernou fúzí sklenice mořské vody poskytne tolik energie jako barel oleje s téměř nulovým znečištěním. To určitě stojí za prozkoumání. Na rozdíl od fosilních paliv, jaderná fúze také nevytváří žádný oxid uhličitý. Plus, v porovnání s jaderným štěpením vytvářejí jen velmi malé množství radioaktivního odpadu. S tímto způsobem navíc není spojeno žádné riziko nukleárního tavení.

iter-orgfoto: iter.org

Nastává zde však další problém – jsou potřeba speciální izotopy vodíku zvané deuterium a tritium na pohánění těchto reakcí, a zatímco deuterium je stabilní a obsažené v mořské vodě, tritium je radioaktivní a velmi vzácné.

Helium 3 představuje možnou náhradu za tritium, a ačkoliv je velmi ojedinělé na Zemi, vědci se domnívají, že se může najít velké množství na Měsíci díky milionům let slunečních větrů. Pokud by se ho podařilo získat, mohlo by pohánět Zemi na tisíce let.

Je to čisté fantazírování, dodává však velké množství naděje. Přece jen, vše bylo kdysi pouze fantazií a podívejme se kam jsme to za posledních 100 let dotáhli. Jen tak dál lidstvo. Akorát se přitom musíme snažit neničit tolik tu naši Zemi.

Slíbené video:

zdroj: sciencealert.com, zdroj titulní fotografie: sciencealert.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]