Volvo v roce 2019 přinese elektromobily, chce konkurovat Tesle

Rudolf Nečas / 22. dubna 2017 / Auto

zdroj: media.volvocars.com

Výrobce automobilů ve středu oznámil, že plánuje vyrábět v Číně své první plně elektrické vozidlo a exportovat jej do světa.

Švédská automobilka, kterou vlastní čínská společnost Geely, se chce naplno pustit do elektrických vozidel. V roce 2015 Volvo představilo XC90, což byl jejich první model s hybridním pohonem. Společnost v dubnu 2016 oznámila, že do roku 2025 chce prodat milion elektromobilů. První plně elektrické Volvo má spatřit světlo světa v roce 2019.

foto: media.volvocars.com

První elektromobil od Volva má mít 100 kW baterii a bude vyráběn v továrně v Luqiao, Číně. Mats Anderson, výkonný ředitel divize elektrických pohonných systémů, v únoru řekl, že modulární platforma bude podporovat baterie s kapacitou 100 kW. S plně nabitou baterií má mít dojezd 400 kilometrů.

Cena elektromobilu od Volva na americkém trhu se pravděpodobně bude pohybovat mezi 35 a 40 tisíc dolary, čímž se z něj stane přímý konkurent pro Tesla Model 3. Lex Kerssemakers, CEO Volvo Car USA, v březnu řekl, že chce, aby se cena elektromobilu vešla do částky 40 000 dolarů. To dává smysl, protože v podobném časovém rozmezí se očekává příchod několika dostupných elektromobilů na trh. Tesla plánuje představit Model 3 na konci tohoto roku, ale většina předobjednávek má dorazit k zákazníkům až v roce 2018. A v roce 2020 má Volskwagen uvést na trh svůj první elektrický crossover.

Volvo se zatím nevyjádřilo, zda elektromobil bude sedan nebo SUV, ale bude používat menší platformu, podobnou jako model 40. Společnost už dříve oznámila, že první elektrické auto bude postavené na větší platformě, podobné jakou používá model S90, ale od tohoto plánu upustilo. Automobilka uvedla, že elektromobil bude založen na platformě Compact Modular Architecture (CMA), kterou používá i pro auta série 40. Zatím není jasné, zda Volvo pro elektromobil opravdu použije platformu CMA, nebo představí novou, ještě menší.

V roce 2019 se máme dočkat i dalšího, většího elektromobilu od Volva. Ten už má být založen na zmíněné platformě Scalable Product Architecture (SPA), kterou používá druhá generace SUV XC90 a sedan série 90.

foto: media.volvocars.com

zdroj: businessinsider.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]