Volvo slaví 90 let. Jaké luxusní automobily vyjely z jeho linek?

Richard Vitkovský / 22. května 2017 / Auto

zdroj: wikimedia.org

Švédský výrobce automobilů Volvo slaví 90 let svého působení na světovém trhu. I když u nás tato značka zdaleka nepatří mezi nejprodávanější, ve světě zanechala hlubokou stopu. Sleduj vývoj luxusních automobilů značky od prvního modelu až po poslední S90.

Pohled na luxusní automobily značky Volvo

Známý výrobce automobilů Volvo vznikl v roce 1927. Od té doby uběhla velmi dlouhá doba a po devadesáti letech má značka své pevné místo v automobilovém světě. S prvním luxusnějším automobilem však přišla až v roce 1933. Model PV654 byl vybaven dvěma náhradními koly, luxusním interiérem a zpětným zrcátkem. Poháněn byl šestiválcovým motorem.

volvo

zdroj fotografie: wikimedia.org

V roce 1936 následoval nástupce PV36. Vzhledem se totálně lišil od předchozího modelu, ale motor byl stejný. Aerodynamická karoserie ve spojení s pokročilým předním odpružením a interiérem pro šest cestujících byla krokem vpřed. Firma Volvo vyrobila přesně 501 kusů tohoto vozidla.

volvo

zdroj fotografie: wikimedia.org

Na další model se čekalo pěkných pár let. Ale po druhé světové válce Volvo vstalo z popela a v roce 1946 přišlo s novým modelem PV60. I přes design, který v té době nebyl moc preferovaný, byl model poměrně úspěšný, a to i díky pevnosti a komfortu. Tyto vozy byly dokonce využívány jako doručovací dodávky a malé nákladní automobily.

volvo PV60

zdroj fotografie: wikimedia.org

Produkce PV60 postupně klesala. Firma načas omezila výrobu luxusních sedanů. V roce 1968 spadlo z nebe nádherné vozidlo Volvo 164. Nová generace, která připomínala dnešní moderní automobily. Automobil byl poháněn třílitrovým šestiválcovým motorem o výkonu 175 koní. Kromě vnějšího designu karoserie šokoval i plně koženým interiérem.

automobil

zdroj fotografie: wikimedia.org

S rokem 1974 přišel nástupce v podobě modelu 264, který se lišil zcela novým motorem PRV V6 vyvinutým ve spolupráci s Peugeotem a Renaultem. Na rozdíl od modelu 164 bylo v nabídce plyšové i kožené provedení sedadel. Na trhu se dokonce objevila limuzína 264 TE se třemi řadami sedadel.

volvo

zdroj fotografie: wikimedia.org

Rok 1982 byl rokem odhalení hranatého modelu 760 GLE. Hranatý vzhled karosérie a palubní desky byly poznávacím znamením automobilů značky v osmdesátých letech. Verze combi s názvem Wagon byla velmi oblíbená hlavně v USA. Automobil byl známý svou velkou bezpečností.

auto

zdroj fotografie: wikimedia.org

Náhrada 760-ky se objevila až v roce 1990 v podobě modelu 960. V automobilu měl premiéru i zcela nový třílitrový šestiválec. Vozidlo bylo zaměřeno na lidi milující luxus. Prodávalo se i v časem otestované oblíbené combi podobě Wagon. Pro mladé lidi sledující trendy zde byl model 850.

V roce 1998 došlo ke změně názvu a automobil se přejmenoval na S90. Toto označení se používá dodnes. Po odkupu automobilky Fordem v roce 1999 přišlo na trh vozidlo s názvem S80 – nástupce S90-ky. Tento model se vyráběl až do roku 2006, kdy byl nahrazen druhou generací, která se stala vlajkovou lodí značky na dalších 10 let. Nyní však musel ustoupit nejnovějšímu modelu S90 2017. Zda bude nejnovější model stejně úspěšný jako jeho předchůdce je zatím ve hvězdách.

Zdroj: businessinsider.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]