0

sdílení

Voda ze vzduchu pomůže milionům lidí

Michaela Líšková / 14. listopadu 2016 / Zajímavosti

Zařízení, které zachytí denně až 41,5 l vody.

 

V poslední době jako by se roztrhl pytel se zařízeními, která lidstvu pomáhají, aniž by ubližovala životnímu prostředí a nám nedá jinak, než se z tohoto faktu těšit. Už bylo přece dávno načase, aby lidstvo začalo brát ohled na naši Zemi. Koneckonců, je jen jedna, tak proč se o ni nepostarat.

VICI-Labs ve spolupráci s UC Berkeley a National Peace Corps Association vyrobili nízkorozpočtové zařízení, které pomůže více než 2,3 milionům lidí, kteří trpí nedostatkem pitné vody. Jediné takové zařízení dokáže zadržet až 11 galonů pitné vody každý den. Přes 41,5 litrů čisté vody si tak každý den najde cestu k lidem, kteří ji tak velmi potřebují.

water-SEER-condensation-collection-device-installed-1020x610

Water Seer, jak se toto zařízení nazývá, je schopno každý den zachytit zmíněných 41,5 litrů pitné vody bez pomoci jakéhokoli externího napájení. Pár takových zařízení tedy stačí k tomu, aby zajistila dostatek vody pro malou vesnici. „Výroba“ vody přitom nezpůsobuje žádný skleníkový efekt nebo jiné nepříznivé dopady na životní prostředí. Dokonce, co víc, Water Seer by mohl fungovat navěky, čímž by zaručoval dostatek vodního zdroje dalším a dalším generacím.

water-SEER-condensation-collection-device-1020x610

Určitě jsi zvědavý, na jakém principu Water Seer funguje. Možná tě překvapí, jak je jeho princip jednoduchý. Vrchní část zařízení Water Seer je vybavena jedinou vertikální vzdušnou turbínou, zatímco zbytek zařízení je zasazen 6 nebo více stop (1,5 m nebo více) do země a kolem kovového krku je nabalená hlína. Turbína slouží k čerpání vzduchu do podzemní komory, a protože tato část zařízení je chlazená okolní půdou, voda kondenzuje a rezervoár vytvoří jakoby malou umělou studnu, která potěší velké množství lidí.

Water Seer začala na Indiegogo kampaň, kde se snaží nasbírat 77 000 amerických dolarů (téměř 2 miliony korun) na vybudování Water Seer zařízení po celém světě. Samozřejmě, tento cíl již dávno splnili a to ještě stále zůstává nějaký ten týden do konce kampaně. Water Seer již bylo testováno jako prototyp a nejnovější model tohoto zařízení byl dokončen v srpnu 2016. Po ukončení kampaně ho také čekají testy v terénu, na které bude dohlížet National Peace Corps Association.

zdroj: Vimeo
Zdroj a fotografie: inhabitat.com, zdroj titulní fotografie: summedico.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]