0

sdílení

Virtuální realita pomáhá paralyzovaným lidem navrátit cit do nohou

Rudolf Nečas / 7. října 2016 / Zajímavosti

Výsledky tohoto léčebného programu jsou opravdu skvělé.

 

Osmi lidem, ochrnutým od pasu dolů v důsledku poranění míchy, se podařilo opět získat některé z pocitů a svalovou kontrolu ve svých nohách poté, co se zúčastnili celoročního tréninkového programu s virtuální realitou. Všichni pacienti byli ochrnutí od 3 do 13 let a již po 12 měsících tréninku u všech osmi došlo ke zlepšení somatických pocitů, díky čemuž se u poloviny z nich změnila diagnóza z kompletního na částečné ochrnutí.

081016_mr_brain-machine_mainfoto: sciencenews.org
Tyto úžasné výsledky byly dosaženy díky novému revolučnímu léčebnému programu, který vymysleli výzkumníci z Duke University a provádí se v neurorehabilitační laboratoři AASDAP v Sao Paulo. Nejprve se pacienti naučili ovládat postavu ve virtuální realitě pouze pomocí svých mozkových vln. Podle spoluautora studie Miguela Nicolelisa to „obnovilo reprezentaci dolních končetin v mozku pacientů.“

Jakmile účastníci zvládli toto cvičení, začali novou etapu fyzického tréninku s použitím postrojů a mozkovými vlnami řízených exoskeletů, zajišťujících rovnováhu a podporu, zatímco se pokoušeli pohybovat nohama.

maxresdefaultfoto: cosmosmagazine.com

Přestože se míra úspěšnosti od pacienta k pacientovi lišila, vědci píší, že všech osm „získalo úmyslnou motorickou kontrolu v klíčových svalech.“ Také se zlepšila jejich schopnost cítit bolest v nohou a získali jistou míru kontroly nad močovým měchýřem a tlustým střevem. To je významné, protože paralyzováni lidé jsou tak méně závislí na projímadlech a katetrech, které jsou pro ně často potenciálním zdrojem život ohrožujících infekcí.

Mezi největší úspěchy patří žena, která byla s podporou popruhů schopna vědomě pohybovat nohama poprvé po více než deseti letech.

Přestože ještě není jasné, jak přesně je tohoto efektu dosaženo, Nicolelis je přesvědčen, že vzdělávací program umožňuje pacientům znovu propojit jejich mozky s několika míšními nervy, které přežily nehodu, po které zůstali ochrnutí. „Jedna předchozí studie ukázala, že velké procento pacientů , kteří jsou diagnostikováni s kompletní paraplegií, může mít ještě některé míšní nervy nedotčené,“ vysvětlil v prohlášení.

140612-brazil-neuroscientist-test-330a_4678761a9f8be94b8dc90219ba3cce80-nbcnews-ux-2880-1000foto: nbcnews.com
zdroj: iflscience.com , zdroj titulní fotografie: youtube.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]