0

sdílení

VIDEO: Masivní německý stroj na jadernou fúzi opravdu funguje

Michal Ondro / 25. prosince 2016 / Zajímavosti

Opět jsme se obrovským krokem přiblížili k věčné energii. Koncem loňského roku uvedlo Německo poprvé do užívání nový fúzní reaktor obrovských rozměrů, kterému se úspěšně dařilo „zkrotit“ obrovské množství heliové plazmy. Pak však nastala jedna důležitá otázka: Pracuje reaktor skutečně tak, jak by měl? 

 

Jde o skutečně zásadní otázku z toho důvodu, že mluvíme o stroji, který by v budoucnu mohl zajišťovat kontrolovanou jadernou fúzi, a tedy přinést lidstvu věčnou energii. Podařilo se to tedy? Ano.

Tým výzkumníků z Německa a Spojených států amerických potvrdili že Wendelstein 7-X stelerátor, zkráceně označovaný jako W 7-X , skutečně produkuje super silná třídimenzionální magnetická pole, která i při jeho navrhování předpovídali. Daří se mu to prý téměř s neomylnou přesností, a to s šancí pochybení 1: 100.000.

V tomto videu se můžeš blíže podívat na to, jak zařízení vypadá a funguje.

Z toho, co víme je zřejmé, že jde o dosud nebývalou přesnost, která platí jak při samotné konstrukci zařízení, tak i při měřeních magnetické topologie,“ napsali výzkumníci pro Nature Communiations.

Možná to nezní tak skvěle, ale přesnost je v tomto oboru skutečně to nejdůležitější. Magnetické pole vytvořené zařízením musí být dokonalé proto, aby bylo schopno udržet extrémně horké koule plazmy dost dlouho na to, aby mohla proběhnout jaderná fúze. A to nebyl zpočátku vůbec snadný úkol.

Wendelstein-head
zdroj: extremetech.com

Jaderná fúze je jedním z nejslibnějších způsobů získávání tzv. čisté energie. Kromě slané vody toho nepotřebuje až tak mnoho. No i přesto nabízí nekonečnou energii za použití reakcí, které pohánějí například i naše Slunce.

Na rozdíl od jaderného štěpení, které probíhá v našich nynějších jaderných elektrárnách, jaderná fúze nedělí, ale naopak „spojuje“ atomy k sobě za působení obrovské teploty, aniž by vznikal škodlivý radioaktivní odpad a další vedlejší produkty. Věříme, že jaderné fúzi bude patřit budoucnost.

Wendelstein-7-x-nuclear-fusion-stelarátory-reactor
zdroj: inhabitat.com

Jaderná fúze má potenciál k tomu, aby lidstvo zásobovala energií, dokud zde bude naše Slunce. Samozřejmě jen v tom případě, že se nám podaří přijít na to, jak tuto energii z reakce sesbírat. Vědci se o řešení tohoto problému pokoušejí již přes 60 let a stále nejsou blízko.

Hlavní výzvou, které čelí, je vytvoření podmínek, které panují uvnitř Slunce. K tomu je třeba vybudovat zařízení, které bude schopné vyprodukovat a udržet kouli plazmy s  teplotou přes 100 milionů °C . To se však snadněji řekne, než udělá.

a-solar-prominence-erupts-in-srpen-2012-as-captured-by-SDO
zdroj: imgix.net 

Ve světě je hned několik zařízení, které se o dosažení tohoto cíle pokoušejí, a právě W 7-X je k cílové pásce nejblíže.

Namísto kontrolování plazmy za pomoci 2D magnetického pole, což je způsob využívaný většinou podobných zařízení, stelarátor vytváří 3D magnetické pole, na jehož chod není nutný elektrický proud. To znamená, že zařízení funguje i v případě, že je elektrický proud přerušovaný.

Zařízení se již podařilo úspěšně kontrolovat heliovou plazmu, a to v prosinci loňského roku. Následně na to, v únoru tohoto roku, se podobný úspěch podařil i s náročnější vodíkovou plazmou.

tokamak
zdroj: inhabitat.com

Aby vědci otestovali, jestli zařízení funguje tak, jak by mělo, poslali paprsek elektronů na cestu podél magnetického pole v reaktoru. Fluorescenční tyče se přehnaly liniemi magnetického pole a vytvořily světlo ve tvaru samotných polí. Zkroucená magnetická pole se skutečně odhalila v plné své kráse.

I přes tento úspěch nemá tým v plánu používat W 7-X pro výrobu elektrické energie z jaderné fúze, sloužit by měl hlavně na důkaz toho, že se to dá.

V roce 2019 začne reaktor používat na jadernou fúzi místo vodíku deuterium. Nebude však schopen vytvořit o mnoho více energie, než sám spotřebuje. Předpokládá se, že příští generace stelarátorů bude někde úplně jinde a tento problém pro ně bude už jen zapomenutou minulostí. I přesto však určitě nezapomenou na moment, kdy to celé začalo.

Zdroj: sciencealert.com , zdroj titulní fotografie: inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]