Vesmírné rakety soukromých společností mohou být v budoucnu naší jedinou spásou

Katarína Zelinková / 16. dubna 2017 / Zajímavosti

zdroj: Kevork Djansezian / Getty Images

Stanou se sci-fi filmy skutečností? Nejnovější prognózy technologického vývoje nasvědčují tomu, že ano.

Vesmírné rakety představují jeden z nejvíce fascinujících vynálezů naší civilizace. Vybudování jedné rakety však stojí miliardy a nejvíce kontraproduktivní je fakt, že každou raketu lze využít pouze jednou. Neexistuje totiž způsob, aby se raketa dopravila zpět na Zemi, aniž se její jednotlivé části poškodily při přistávání, zhroutily do oceánu nebo je spálila atmosféra.

Společnost SpaceX ve spolupráci s Blue Origin vytvořila revoluční model zvaný Falcon 9. Jde o 70 metrů dlouhou raketu, která je složena ze dvou částí. Nejdražší část rakety tvoří přídavný urychlovač, a právě ten se stal předmětem nedávného testování. 30. března tohoto roku byl Falcon 9 vyslán do vesmíru již podruhé, aby umístil družici SES-10 na orbitu. 10 minut po startu se přídavný urychlovač rakety úspěšně vrátil na Zemi a přistál na speciální plošině v Atlantiku, na kterou ho navigoval vlastní navigační systém.

Zdroj: SpaceX Photos / Flickr.com

Falcon 9 se tak stal první raketou, která splňuje předpoklady znovu použitelné vesmírné rakety. Přesto je tento typ rakety stále příliš nákladná záležitost. Elon Musk má však velké plány. Jeho cílem je vyvinout meziplanetární dopravní systém, který bude sestávat z rakety, která se z vesmíru dokáže vrátit nepoškozená a bude dosahovat délky 122 metrů.

Technologický pokrok je nesporný. Jaký význam to však má pro lidstvo? Musk tvrdí, že lidstvo stojí buď na pokraji velké revoluce, nebo riskuje svou vlastní záhubu. Předpokládá, že pokud lidstvo naši planetu nezruinuje, ohrozí ho nepředstavitelná katastrofa v podobě nárazu asteroidu. „Musíme přijít na to, jak tuto technologii realizovat, aniž bychom zbankrotovali, a hlavně před tím, než budeme mrtví,“  objasňuje svůj postoj Musk během březnové tiskové konference, která se konala po testování rakety Falcon 9.

Zdroj: Kevork Djansezian / Getty Images

Musk však zároveň neskrývá svůj optimismus a naději v další pokrok. „Toto je velmi podstatný důkaz toho, že naše vize se může stát skutečností. Doufám, že lidé o tomto celém začnou přemýšlet jako o cíli, kterého bychom reálně mohli dosáhnout a založit civilizaci na Marsu,“ řekl Musk pro Bussines Insider během březnové tiskové konference . „Toto celé není jen pro lidskou rasu, ale i pro všechny ostatní formy života.

V neposlední řadě Musk zdůrazňuje, že naplnit všechny cíle, ke kterým technologický vývoj nyní aspiruje, nebude jednoduché a rozhodně se tak nestane v nejbližší době. Důležité však je nevzdat se, nadále usilovat a zkoušet. Právě tento typ technologického pokroku může pro lidstvo jednoho dne představovat jedinou naději na záchranu.

 

Zdrojový článek:  businessinsider.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]