Veronika: Jak se stát letuškou jedné z nejlepších leteckých společností a obletět celý svět

Simona Hanzelová / 22. března 2017 / Rozhovory

zdroj: archiv Veroniky

Obletět celý svět a dostat za to atraktivní plat? Zní to opravdu jako práce snů. Veronika byla ještě před více než rokem studentkou. Na rozdíl od svých spolužaček však věděla, že po skončení studia nechce mít sedavé zaměstnání v kanceláří. Podařilo se jí myslet pozitivně, porazit tvrdou konkurenci a dostat práci, o které sní tisíce dívek na celém světě. Dnes žije v Dubaji a pracuje jako letuška jedné z nejlepších leteckých společností na světě, díky čemuž pravidelně létá do těch nejkrásnějších koutů světa. Veronika nám vyprávěla, co všechno musela absolvovat, než si dala na hlavu pověstný červený klobouček se závojem.

Vzpomínáš si, kdy jsi poprvé začala snít o povolání letušky?

Nikdy jsem konkrétně nezačala snít o povolání letušky, spíše jsem si zahrávala s myšlenkou cestování a poznávání světa.

Kdy ses definitivně rozhodla, že do toho jdeš? 

Když jsem končila vysokou školu, věděla jsem, že nechci mít zaměstnání v kanceláři, že chci cestovat a poznat svět, a věděla jsem, že práce pro tuto společnost mi dá dobrý odrazový můstek. Takže vlastně tím, že jsem ukončila studium, to byl pro mě takový přirozený přechod v životě. Definitivně jsem se rozhodla těsně před Open Day, který byl v prosinci 2015 a já jsem v únoru měla končit školu. Takže jsem věděla, že po Open Day mohu nastoupit k Emirates. Čili to bylo takové přirozené.

zdroj: archiv Veroniky

Kdy a jak ses začala připravovat na Open Day? Co bylo podmínkou, aby ses ho mohla zúčastnit?

Podmínka účasti na Open Day neexistuje. Může tam přijít kdokoliv z ulice, pokud má životopis a fotku. Jsou tam dokonce nachystané i papíry pro případ, kdyby tam přišel někdo, kdo si nenachystal životopis. Jedinou podmínkou je asi ovládání angličtiny, protože v ní probíhá celý pohovor.

Letušky musí mít perfektní angličtinu a myslím si, že pro mnohé dívky je právě jazyk tou největší překážkou, která je od tohoto povolání odradí. Jakým způsobem jsi dostala svůj jazyk na takovou úroveň? Připravovala ses na Open Day po jazykové stránce nějak speciálně?

Angličtinu jsem se učila sama. Měla jsem výhodu, že když jsem byla menší, rodiče mi platili doučování. Člověk musí na tom jazyku dřít sám, aby si trochu pomohl, zvláště pokud nemá možnost vycestovat na rok studovat střední školu do USA nebo na jazykové pobyty na prázdniny do Anglie. Takže pro mě to bylo doučování a pak jsem si dost pomáhala sama. Dívala jsem v angličtině seriály, četla jsem si, překládala si písničky, jezdila jsem na anglické tábory, kde jsem celý týden intenzivně mluvila s Angličany a Američany. Na Open Day jsem se tedy speciálně nepřipravovala, protože jsem věděla, na jaké úrovni moje angličtina je. Tím pádem jsem se nemusela na angličtinu nijak extrémně připravovat.

Měla by letuška kromě angličtiny ovládat i jiný světový jazyk? Kterými jazyky mluvíš ty?

Je určitě výhoda, pokud člověk mluví více než jedním cizím jazykem. Já mluvím anglicky a německy. Není to však podmínka, angličtina stačí.

zdroj: archiv Veroniky

Jak takový Open Day probíhá? A jak si ho prožívala, respektive vnímala ty?

Open Day je poměrně psychicky a fyzicky náročný. Je tam 5 – 6 výběrových kol a vždy, když se vyřazují lidé, je to těžké, protože někteří se tam rozpláčou. Jsou tam lidé, kteří se o tuto práci ucházejí i několikrát a stále se jim to nedaří. Takže z tohoto důvodu je to dost psychicky náročné. Já jsem sice jednou z těch, která se pro to spontánně rozhodla, ale dost mi na tom záleželo. Takže jsem to dost prožívala a při každém vyřazování jsem volala nejbližším. Podpora je dost důležitá, protože je to dost náročný den.

Je konkurence velká? Kolik lidí se zhruba Open Day zúčastnilo? A v jakém dostatečném časovém předstihu si musí člověk tyto věci, že se někde uskuteční Open Day, „vysledovat“?

Záleží na zemi, kam člověk jde, já jsem byla v Praze a bylo tam 90 lidí. Ale jsou země, kde jsou na Open Day stovky a tisíce lidí. Je to tedy individuální, kolik lidí přijde. Myslím si, že není nutné Open Day řešit dlouho dopředu. Nutné je sledovat stránky. Neexistuje určitý termín, nábory se konají celoročně po celém světě.

zdroj: archiv Veroniky 

Co všechno musím splnit, pokud chci být letuškou?

Minimální věk 21. Výška 212 cm s nataženou rukou na špičkách. Dobrá zdravotní kondice. A osobnostní předpoklady? Těžko říct, co přesně hledají. Člověk musí mít asi nějaké osobní kouzlo. Být komunikativní, přístupný změnám a všemu, protože člověku se tím otočí život úplně naruby. Co se týče vzdělání, stačí maturita. Zkušenosti z letecké společnosti třeba nejsou, ale výhodou je, pokud má člověk zázemí ve službách. Lidem, kteří o tuto práci stojí, bych doporučila brigádu v kavárně či cestovní kanceláří, protože komunikace se zákazníkem dost pomůže.

Jaký to byl pocit, když jsi dostala ten pověstný „Golden Call“? Očekávala jsi to? 

Golden Call jsem dostala právě tedy, když jsem psala zkoušku z němčiny. Byla to euforie. Poměrně dlouho se na něj čeká. Oplakala jsem to a asi hodinu obvolávala celou mou rodinu. Bylo to něco úžasného. O tuto práci se snaží mnoho lidí a dostane ji jen málo z nich. Dostala jsem práci, o níž jsem snila. Stačilo už jen dokončit školu, odcestovat a žít si svůj sen. Golden Call jsem však neočekávala. Ale říkala jsem si, že mám hotelovku, mám zázemí co se týče pohostinnosti, dělala jsem v hotelu, v cestovní kanceláři, co jiného by už chtěli? Snažila jsem se v duchu nabudit, abych neztrácela naději. Neupínala jsem se k tomu, ale snažila jsem se myslet pozitivně.

Co se vlastně dělo poté, co tě vybrali? Co jsi musela zařídit, s čím ses musela vypořádat a kolik času jsi měla k dispozici před tím, než ses odstěhovala do Dubaje?

Když pominula euforie, musela jsem se soustředit na dokončení vysoké školy. Nejprve mi pořádně nedocházelo, co se bude dít. Velmi snadno se říká, že se přestěhuji do Dubaje, ale těžko se to dělá. Člověk musí opustit rodinu, kamarády a do dvou kufříků zabalit celý život. To mi docvaklo 3 dny po Golden Call, což jsem i oplakala. Bylo to takové hořko-sladké. Na jednu stranu jsem byla strašně šťastná, na druhou stranu strašně smutná. Po Golden Call začíná kolotoč chození po doktorech, vyplňování papírů, osobních dotazníků a balení. Tím, že jsem se připravovala i na státnice, to bylo o to náročnější. Začala jsem se balit až týden před odletem.

zdroj: archiv Veroniky

Co tě čekalo během prvních dní v Dubaji?

První příchod do Dubaje byl velmi hektický. Na jednu stranu je to úžasné, člověk je v novém městě, v novém prostředí. Na druhou stranu člověk pochopí, že to není dovolená, ale zůstává tam natrvalo. Pár dní je na aklimatizaci, a pak se vyřizují věci.

Jak probíhá cabin crew training a kolik dní trvá? Co všechno se musí letuška naučit, a co všechno musí ovládat?

Cabin crew training je zaměřený na technické a bezpečnostní záležitosti. Zdravotní trénink, security trénink a servis. Trvá 6 týdnů a zkoušky – písemné, praktické i ústní – jsou průběžně každý den po absolvování každého bloku. Po skončení tréninku máte 3 dny volno a pak následují 2 zkušební lety. Následně jste už jen hozeni do vody a musíte se naučit plavat.

Jak vypadá typický den letušky?

Typický den letušky? Vstanu 4 hodiny před odletem, musím se namalovat, obléct. Odejdu do head quarters, musím projít pasovou kontrolou, máme briefing, kde si řekneme, co nás čeká za letu, a jdeme do letadla. Pak máme boarding. Během letu servis, po příletu se vracíme zpět do Dubaje, pokud je let kratší, a pokud je delší, tak se vracíme následující den.

Letušky vaší společnosti musí dodržovat přísný dress code. Z čeho se skládá?

Dress code je předepsán přímo společností a skládá se z kostýmu (sukně s páskem, košile, sako), lodiček, kabelky a samozřejmě nesmí chybí ani klobouček se závojem. Povinné jsou i hodinky, tělové punčochy, decentní náušnice a dva prsteny. Méně je ale vždy více a všechny doplňky musí být v souladu s uniformou, a hlavně musí být decentní.

Pro letušky Emirates je neodmyslitelná i červená rtěnku. Máte předepsanou konkrétní značku a odstín?

Předepsanou značku rtěnky nemáme. Důležité je, aby šlo o červenou bez jakéhokoliv podtónu. Já jsem si oblíbila Ruby Woo od Mac.

zdroj: archiv Veroniky 

V jakém časovém předstihu se dozvíš, kam letíš? Máš možnost ovlivnit to, a vybrat si třeba jinou destinaci?

To, kam budeme následující měsíc létat, se dozvíme zhruba poslední týden v měsíci. Po zkušební době je možné o konkrétní let požádat, nebo si ho vyměnit s ostatními.

Kam nejdále jsi už jako letuška letěla?

Dostala jsem se opravdu skoro všude a pořád nemůžu uvěřit tomu, co se mi během posledního roku podařilo vidět. Právě jsem se vrátila z New Yorku a je to opravdu město, které nikdy nespí.

Ve kterých zemích jsi tedy už (jako letuška) byla?

Seznam je nekonečný! Nový Zéland, USA, Čína, Japonsko, Thajsko, Velká Británie, Španělsko, Seychelly, Jihoafrická republika, Austrálie, Indonésie …

A kde se ti zatím nejvíce líbilo? Máš mezi lety vůbec dostatek času na to, abys stihla i „běhat po výletech“?

Mou nejoblíbenější destinací je Kapské Město. Je to kouzelné místo s nádhernou přírodou, nekonečnými plážemi a skvělými lidmi. Tokio mě zase dostalo svou atmosférou, kulturou a jídlem. Každé místo má něco do sebe, a já se vždy snažím i navzdory únavě jít ven a podívat se na to nejdůležitější, co si zrovna přeji vidět nebo se jen tak motám po nákupech. Díky svému povolání se na jednotlivá místa stále vracím, takže rozhodně nepanikařím, že jsem ještě neviděla všechno.

zdroj: archiv Veroniky 

Kolik času trávíš v Dubaji, která je nyní v podstatě tvým domovem. Líbí se ti tam?

V Dubaji trávím přibližně sedm až deset dní v měsíci. Začátky byly těžké, protože se najednou ocitnete v neznámé zemi bez rodiny a přátel. Já jsem se ale aklimatizovala poměrně rychle a teď se tu cítím jako doma.

Žít v úplně cizí zemi není zpočátku vůbec snadné. Jak zvládáš odloučení od rodiny a od přátel? 

Začátky byly těžké, ale časem si člověk zvykne. Díky moderním technologiím jsem s kamarády a rodinou v kontaktu každý den. Přátelé, které jsem získala v Dubaji, mám na celý život. Během tréninku jsem poznala skvělou partu lidí, kteří jsou mojí druhou rodinou. Nemusíme se vídat denně, ale máme o sobě přehled. Jak jsem již říkala, telefony jsou úžasná věc. :)

Jak často můžeš jezdit za rodinou?

Po zkušební době, která trvá 6 měsíců, mám dovoleno opustit Dubaj kdykoliv během dnů volna. V posledním období se mi podařilo vrátit se domů každý měsíc. :)

Emirates patří mezi nejlepší letecké společnosti na světě. Jaké pracovní benefity ti letecká společnost poskytuje?

Benefity mám v podobě slev na letenky pro mou rodinu, kamarády a samozřejmě i pro sebe. Dále mi společnost pomáhá zajišťovat ubytování a platit náklady spojené s údržbou domácnosti. Dá se říci, že se musím postarat už jen o zaplacení účtů za internet a osobní telefon.

Co je na práci letušky nejtěžší a naopak, co je největší výhodou? Jak dlouho v průměru vydrží stevardi pracovat na této pozici?

Nejtěžší je časová náročnost práce a neustálé změny časových pásem. Také je těžké být bez rodiny a mít „normální“ osobní život je skoro nemožné. Výhodou je možnost obletět svět v rámci zaměstnání a dostat za to zaplaceno :). Vše má svá pro a proti a ne každý dokáže toto zaměstnání vykonávat. Kontrakt máme na 3 roky, ale někomu práce nesedne a odejde dříve. Někdo se ale v létání najde a zůstane několik let. Je to dost individuální.

zdroj: archiv Veroniky

Máš už představu, jak dlouho se chceš věnovat tomuto povolání ty?

Netuším! Dokud mě bude bavit létat a cestovat. Jakmile budu z práce otrávená a nebude mě těšit, nemá smysl zůstávat.

Co bys nezažila, kdyby ses nestala letuškou? 

Asi bych během měsíce nestihla navštívit tři různé kontinenty, nepoznala bych své nynější kamarády a celkově, asi bych nedostala takovou školu života, jakou mám teď.

Jelikož jsi už navštívila mnoho letišť, které je podle tebe nejkrásnější, a proč? 

Hmmm, dobrá otázka. Popravdě mi už ta letiště připadají stejná. Vše je na stejném principu. Ale jako první mě napadl Singapur a Hong Kong. Poměrně dost zklamaná jsem byla z JFK letiště. Při představě tak obrovského a známého letiště jsem čekala nějaký ultra moderní zázrak a opak byl pravdou. Ale možná byl náš terminál starší. :)

Co bys chtěla vzkázat dívkám, které sní o povolání letušky?

Ať zkusí Open Day a nenechají se ničím odradit. Důležité je pořádně si prostudovat materiály a podrobnosti o této práci. Na první pohled je na očích krásná uniforma, dokonalý make-up a atraktivní plat, ale když jde do tuhého, jsme na palubě proto, abychom lidem zachránili život a máme na starost bezpečnost letu. Přeji všem hodně štěstí a i když je pravdou, že se musíme vzdát spousty věcí, a ze začátku se to může zdát jako peklo na zemi, stojí to za to a já jsem za tuto životní příležitost šťastná a neměnila bych. :)

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]