0

sdílení

Velkolepý návrat Nokie prý budou provázet pochybnosti. Stane se legenda opět slavnou nebo nadobro upadne v zapomnění?

Matúš Mitro / 8. prosince 2016 / Business

K největším událostem příštího roku bude jednoznačně patřit návrat legendárního finského výrobce telefonů Nokia. Po dlouhém odmlčení se vrátí jeden z nejznámějších výrobců, který dlouhá léta formoval evropskou scénu s telefony. Následný přechod do nové éry dotykových smartphonů však společnost softwarově nezvládala a hřebíkem do rakve se jí stal operační systém Windows, který mnoho uživatelů neohromil. Návrat však nebude tak jednoduchý a bude zahalen nejistotou, protože Nokia v podstatě začíná znovu.

 

Na světě zřejmě není nikdo, kdo by nikdy neslyšel o slavném výrobci telefonů, Nokii. Tato finská společnost se začala angažovat na poli telefonů před mnoha lety a dlouho jí to šlo přímo ukázkově. I když za velkou louží nebyla její zařízení až tak populární, na starém kontinentu Evropy udávala v době své největší slávy trend. Vše šlo podle plánů, legendární modely N95 byly nahrazovány dalšími skvělými zařízeními s novou technologií dotykového displeje, u kterých společnost přesedlala na operační systém Symbian.

nokia-microsoft-acquisitionfoto: fonyzciny.startitup.sk

Tento vcelku dobrý systém později Nokia odhodila pryč a začala distribuovat smartphony linie Lumia. V začátcích šlo všechno v pořádku, ale operační systém od Microsoftu si mnoho skalních fanoušků nenašel. To se dělo v době, kdy už trhu kraloval Android. Po letech slávy tak přišel tvrdý pád, který stál Nokii několik let nečinnosti. Smartphony Lumia byly od té chvíle čistě pod záštitou Microsoftu, ale legenda se nevzdává a plánuje velký návrat na scénu, který bude zřejmě těžší, než si mnozí myslí.

nokia-smartphone-1200x0foto: fonyzciny.startitup.sk

Do dění na trhu smartphonů má staro-nová Nokia vejít pomocí společnosti HDM Global a zařízení budou vyráběna firmou Foxconn. Velkolepý návrat je očekáván bez jediné chybičky, která by mohla Nokii hned na začátku poškodit. Výroba finské legendy v Číně? Ano, zní to trochu cynicky, ale i přesto společnost slibuje, že přijde s kvalitními výrobky, které budou splňovat dnešní standardy kladené na smartphony, se skvělym designem a vybavením. Zbývá jen věřit, že se jí to podaří. Před několika lety začala finská společnost produkovat smartphony linie Lumia, které přišly se skvělými hardwarovými výbavami.

Nokia-Foxconn-Projektfoto: fonyzciny.startitup.sk

Ty patřily ve své době k jedněm z nejlepších. Tehdejší vlajkovou lodí výrobce byla Nokia Lumia 920, která přinesla polykarbonátovou konstrukci. Fotoaparát obsahoval i tehdy nevídanou optickou stabilizaci, která jen dokazovala kvalitu zařízení a snahu výrobce přinést zákazníkovi to nejlepší. I navzdory všemu úsilí bohužel neuspěla. Všichni nejlepší designéři, které Nokia měla, odešli do Microsoftu, kde začali pracovat na vlastních projektech. Finská společnost hovoří o tom, že na nových designech jejich budoucích smartphonů se budou podílet ti nejlepší designéři na světě. Kromě designérů chybí výrobci i přístup k nejlepším materiálům a inovacím, které by mohl nabízet. Je proto otázkou, jak se s touto situací vypořádá. Dalším problémem bude i nedostatečná podpora smartphonů, protože každý z výrobců již má svůj systém podpory, který bude Nokii zřejmě chybět.

nokia-phone-representaional-imagefoto: fonyzciny.startitup.sk

Jako „nováček“ na trhu se ocitne s prázdnýma rukama. Také bude velmi obtížné vytvořit zisk společnosti. Nejziskovějším výrobcům, jako Apple či Samsung, se Nokia nebude moci rovnat. Svou politiku ohledně zisku má i Xiaomi, jehož největší zisky však nepocházejí ze smartphonů. Získává je zejména z inteligentních zařízení do domácnosti, které nabízí hojně. Podobně na to jde i OnePlus, který po utvrzení své pozice na trhu přešel k ziskům z prodeje doplňků, obalů, tašek a kvalitních sluchátek. Společnost HDM bude v následujících třech letech podporovat Nokii více než 460 miliony eur. Ani to však nebude muset stačit na proražení a stabilizaci mezi konkurencí, protože zákazníci v některých zemích jsou zvyklí na domácí nebo zdomácnělé značky, které u nich prosperují.

nokia-smartphonůfoto: fonyzciny.startitup.sk

Popravdě, Nokia se svým návratem řítí do prostředí, které je pro ni neznámé a bude mít plné ruce práce, aby se se vším vypořádala. To bude vyžadovat dlouhá léta tvrdé práce, investic a plánování. Zároveň musí přijít na způsob, jak se prosadit. Stále je tu naděje, že se legendární Nokia dokáže pozvednout ze zapomnění a překvapit svět svou šikovností. Celá situace je ale příliš napjatá na to, aby tento starý nováček byť jen zaváhal. To, zda se společnosti opravdu podaří najít si své místo, se ukáže až za velmi dlouhou dobu, ale i tak se na příchod legendy těší miliony nadšenců, včetně nás. Myslíte si, že se vrátí legenda s původní podobou a úspěchem nebo znovu padne?

zdroj:  fonyzciny.startitup.sk, zdroj titulní fotografie: fonyzciny.startitup.sk
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]