0

sdílení

Velká výhra pro životní prostředí: Čína zastavila výstavbu sta uhelných elektráren

Marianna Mikešová / 3. února 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: Kevin Frayer / Getty Images / stateschronicle.com

Smog, obrovské znečištění a vycházení ven jen s rouškou na ústech se již bohužel stalo součástí života v Číně. Přišla však pozitivní zpráva pro trpící obyvatele a životní prostředí. Země továren totiž oznámila plán na zrušení výstavby více než stovky uhelných elektráren.

 

Tento krok by podle odborníků mohl vést ke ztrátě až 120 gigawattů elektřiny pocházející ze spalování uhlí. Tolik by jí totiž nově postavené elektrárny dokázaly vyprodukovat. Pro srovnání – celé Spojené státy vyrobí z uhlí přibližně 305 gigawattů elektrické energie. Nová energetická politika Číny tak může zemi posunout blíže k čisté a obnovitelné energii.

Záběry z čínských ulic v médiích, které vypadají jako z apokalyptického filmu, denně šokují. Navzdory často medializovaným problémům Číny se znečištěním však není důvodem pro zrušení elektráren jen ekologie či strach z obrovských zdravotních rizik. Ve skutečnosti jsou důvody i ekonomické. Čína by totiž po dostavění 103 elektráren přesáhla svou plánovanou kapacitu uhelné energie. Vytvořil by se tak obrovský přebytek, což by bylo ekonomicky neefektivní a zbytečné. Vláda proto zatáhla za pomyslnou brzdu a výstavbu stopla.

Foto: Kevin Frayer / Getty Images

Elektrárny, které mají být zrušeny, se nacházejí ve 13 čínských provinciích a jejich výstavba měla stát 430 miliard juanů (58 miliard eur). Takový razantní zásah do infrastruktury bude Čínu ekonomicky bolet, ale vytvoření nadbytku energie by podle odborníků nebylo o nic moudřejší. Environmentální organizace rozhodnutí samozřejmě vítají, protože uhlí je jedním z nejvíce znečišťujících fosilních paliv na světě a každý krok, který byť jen trochu sníží kvantum smogu denně proudícího do ovzduší, je více než žádoucí.

Zastavit projekty ve výstavbě se zdá být zbytečné a nákladné, ale vynaložit finanční prostředky na dokončení absolutně nepotřebných továren může být ještě zbytečnější,“ uvedla organizace Greenpeace pro Reuters.

Foto: Kevin Frayer / Getty Images

Čína je neustále kritizována za to, že je ohledně nebezpečnosti uhlíkových plynů vyhýbavá a přitahuje nežádoucí množství ekologických krizí, které ji postihly. Paradoxně je však tato země největším světovým investorem v oblasti obnovitelné energie. Čína zatím uhlí nebojkotuje úplně, jde na to pomalu. Podíl výroby čisté energie v zemi však stále roste, a jen v roce 2015 tam vybudovali více než 20 000 nových větrných turbín.

Čína před sebou má ještě dlouhou cestu, ale za posledních pár let už ní velký kus ušla,“ uvedl výzkumník z Greenpeace Lauri Myllyvirta pro The New York Times.

Foto: Xiaolu Chu / Getty Images

Přestože nařízení přitáhnout otěže uhelné infrastruktuře pochází shora, mnozí si myslí, že bude těžké prosadit omezení v jednotlivých provinciích. Miliardové projekty na výstavbu elektráren totiž zaměstnávají obrovský počet Číňanů. Odborníci proto upozorňují na pravděpodobný silný odpor čínské pracovní síly.

Výstavba některých projektů již probíhá i 10 let a nyní je tu nařízení zastavit je. Je těžké přesvědčit místní vládu, aby se jich vzdala,“  řekl výzkumník Lin Boqiang z Univerzity v Xiamene.

I když je Čína jen na začátku řešení svých dlouhotrvajících ekologických problémů a s uhlím se jen tak nerozloučí, zemi zřejmě pomalu svítá na lepší časy.

Foto: edam.org.tr
Zdroj článku:  sciencealert.com 
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]