Velká mapa malého podnikání pomáhá najít příležitosti na českém trhu

Hana Šormová / 25. března 2017 / Business

zdroj: Foto: zdroj Samizdat

Podle statistik z rejstříků vyplývá, že ke konci loňského roku v naší republice existovalo 1,1 milionu ekonomicky aktivních subjektů, které svojí velikostí spadají do malého podnikání. Tj. firmy s maximálně 50 zaměstnanci. Zdá se ti toto číslo obrovské? Pak budeš překvapen, ale na trhu je stále dostatek prostoru pro nové příležitosti v sektoru malého podnikání. Tento možná pro někoho překvapiví fakt dokazuje Velká mapa malého podnikání.

Zobraz si konkurenci s mapou podnikání

Máš nápad a chceš rozjet svůj byznys? Pak se můžeš zdarma podívat do této jedinečné online mapy. Najdeš svou současnou nebo potenciální konkurenci rozčleněnou do 81 oborů. Mapa je podrobná a je rozčleněna až na úroveň obcí. Díky tomu se ukázalo, že u nás máme stále obce, kde chybí dokonce prodejna potravin nebo kadeřník. Prostor pro podnikání tedy tady stále existuje.

Velkou mapu malého podnikání vytvořili datoví žurnalisté ze Samizdatu společně s projektem T-Mobile Rozjezdy. Přáním je, aby mapa sloužila široké veřejnosti, tedy nejenom samotným podnikatelům. Hodnotné informace může předat dalším žurnalistům ale i studentům vysokých škol. Mapa je výsledkem složitých analýz z veřejných zdrojů. Doposud u nás neexistoval podobný projekt tohoto rozsahu, který by byl přístupný veřejnosti.

Tvůrci mapy

Samizdat začal s datovou žurnalistikou v roce 2012 ještě pod hlavičkou Hospodářských novin a serveru IDNES. V roce 2014 datový tým novinářů specializující se na analýzy začíná spolupracovat s Českým rozhlasem.

Zdroj: www.rozjezdy.cz

Projekt T-Mobile rozjezdy chce podpořit začínající české podnikatele. Letos běží už sedmý ročník, který 19. března uzavřel podávání přihlášek do soutěže. Přihlásit se tak mohl každý se svým začínajícím projektem nebo návrhem podnikatelského plánu. V měsících duben a květen během bezplatných seminářů ze světa podnikání budou vybráni tři krajští vítězové. Na celostátního vítěze čekají ceny až v hodnotě 600 000 Kč na rozjezd podnikání. Zúčastni se seminářů a sleduj projekt na www.rozjezdy.cz.

Zajímavá a nečekaná fakta na mapě

To, že po přepočtu na obyvatele vede v podnikání hlavní město, nikoho z nás nepřekvapí. Nachází se zde 175 ekonomicky aktivních firem na 1000 obyvatel. Mnohem zajímavější je propast mezi prvním a druhým místem. Daleko za Prahou se umístil Jihomoravský kraj (108 firem), kde Brno vykazuje číslo 133 firem. Zdá se, že nejméně se podnikání daří v Ústeckém kraji, který celý žebříček uzavírá se 79 firmami na svém kontě. Více se daří podnikání v Čechách než na Moravě.

Zdroj: www.pexels.com

Malých podnikatelů je více než 1 milion, ale jak už jsme naznačili, na mapě se stále nalézají bílá místa. Například obce Staré Město, Obrnice vůbec nedisponují kadeřnictvím. Mlsouny zmrzliny překvapíme, že specializovaných výrobců této sladké pochoutky se v ČR vyskytuje pouze 12.

U některých oborů se projevují tradice. Tj. určité podnikatelské sektory se z historických důvodů koncentrují jen do několika málo oblastí v naší republice. Například výroba bižuterie je lokalizovaná jen na Jablonecku a Liberecku, vinaře najdeme pouze na jihu Moravy, apod. Naopak vcelku očekávanou informací je, že nejvyšší počty pohostinských zařízení se nacházejí v pohraničních oblastech, kde logicky převládá turistický ruch.

Zdroj: tisková správa

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]