Velká část Německa je již schopna fungovat na energii z obnovitelných zdrojů

Christian Mikláš / 18. května 2017 / Eko

zdroj: pexels.com

Němci patří mezi lídry evropské ekonomiky a určitě nezaostávají ani v ekologii. Před nedávnem se jim podařilo dosáhnout důležitého milníku v boji proti globálnímu oteplování. Koncem dubna byly až 2/3 země napájené energií z obnovitelných zdrojů.

Dvě třetiny spotřeby energie byly pokryty na prvním místě sluneční, na druhém větrnou, energií. Němcům se zároveň podařilo dostat množství spalovaného uhlí na nejnižší úroveň za poslední roky a jaderné elektrárny snížily výkon až o 40 %.

foto: pexels.com

Podle ředitele Agora Energiewende, Dr. Patrika Graichena, bude takový stav do roku 2030 zcela běžný. Němci dosahují svých ekologických cílů zejména díky vládní politice Energiewende. V oblasti rozvíjení energetických zdrojů s nízkou produkcí uhlíku patří tato politika mezi nejrozsáhlejší na světě. Země díky ní vloží přibližně 1,5 mld € do obnovitelných zdrojů každý rok.

Němci doufají, že tato iniciativa přinese své plody ve formě snížení emisí skleníkových plynů o 40 %. Zároveň věří, že emise se jim do roku 2050 podaří snížit až o 80 %. Klíčovou částí tohoto ambiciózního plánu je vyřazení všech jaderných elektráren z provozu do roku 2022.

foto: everypixel.com

,,V roce 2022 bude ukončeno vyřazování jaderných elektráren z provozu, aby nám už v roce 2030 v cestě nestál žádný problém,“ dodal Graichen. , Navíc si musíme blíže posvítit na nepružné staré tepelné elektrárny na uhlí. Spolu s ochranou životního prostředí a budoucími omezeními EU, jsou toto další důvody k jejich odstranění v dohledné budoucnosti.“

Obnovitelné zdroje v Německu vyprodukovaly tak velké množství energie, že její cena se krátkodobě pohybovala v záporných číslech. To znamená, že lidé byli prakticky za spotřebu energie placeni. Podobné zprávy sice potěší průměrného člověka, ale poukazují i ​​na problémy přechodu na obnovitelné zdroje energie.

foto: pexels.com

,,Z dlouhodobého hlediska budeme muset vymyslet nové technologie na zvládnutí nadměrné produkce energie, a to například její uskladněním,“ řekl Monne Depraetere, analytik pro Bloomberg.

Mnoho zemí také následuje příklad a redukuje svůj negativní efekt na životní prostředí. Spojené Království před nedávnem zažilo první den od průmyslové revoluce, kdy nespalovalo uhlí.

zdroj:  iflscience.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]