0

sdílení

Vědci zkoumali pocit štěstí aplikací a zjistili, co ho ohrožuje

Henrieta Balászová / 13. října 2016 / Zajímavosti

Říká se, že štěstí není žádná věda. Zcela tomu tak není. Vědci přišli na to, co vede k pocitům neštěstí.

 

Skupina vědců vedená psychologem z Harvardu – Mattem Killingsworthem -zjistila, že naše mysli jsou až příliš často zaujaté blouděním. Podle jejich nejnovějšího výzkumu až polovina našich myšlenek nesouvisí s tím, co právě děláme. Vědce však především zajímalo, jak to působí na naši psychiku, konkrétně na prožívání pocitu štěstí.

Mnoho předešlých výzkumů týkajících se štěstí se odvolává především na vzdělání, příjem, pohlaví či rodinný stav. Killingsworth se svou skupinou však tyto staré stereotypy boří a tvrdí, že dané skutečnosti na pocit štěstí nemají až tak silný vliv, jaký se jim dosud připisoval. Na čem tedy záleží? Především na tom, co děláme, s kým trávíme náš čas a hlavně – na co při tom myslíme.

 

img_5019
 Zdroj: huffingtonpost.com

Jak se výzkum realizoval?

Zaprvé je třeba uznat, že výzkum byl proveden opravdu úžasným způsobem. Zúčastnila se ho různorodá skupina 15 000 lidí ve věku od 18 do 80 let. Vědci pro tento účel vyvinuli appku pro iPhone, která výzkumnému vzorku lidí pravidelně odesílala oznámení, po kterých následovaly 3 kroky. V prvním měli zhodnotit, jak se momentálně cítí – na škále od velmi špatně po velmi dobře. Druhým krokem byla volba činnosti, kterou právě ve chvíli, kdy jim notifikace přišla, prováděli. Ve třetím kroku následovala otázka, zda při této činnosti mysleli na něco jiného. Pokud ano, odpověděli na otázku, zda byly tyto myšlenky neutrální, příjemné, nebo nepříjemné. Tímto způsobem se vědci v reálném a relativně krátkém čase dostali až k 650 000 reportům.

img_5017Zdroj: forums.creativecow.net

Co se výzkumem zjistilo?

Podle studie až ve 47% případech nemyslíme na činnost, kterou právě provádíme. Tým vědců přitom zjistil, že myšlenky se nám netoulají pouze při sprchování, ale i při práci, při nejintimnějších chvílích s partnerem či při oddechování. Potvrdilo se, že neschopnost soustředit se na právě přítomný okamžik způsobuje až v 85% případech prožívání pocitu nespokojenosti se svým životem a neštěstí.

Problémem totiž je, že mysl většinou zabloudí k negativním myšlenkám a musíme čelit starostem, obavám či hněvu. Samozřejmě sám Killingsworth potvrzuje, že bloudění mysli nelze omezit zcela. Co však udělat můžeš, je soustředit se co nejvíce na právě prožívaný okamžik a když už dáš své mysli povolení na vycházku, postarej se o to, aby to bylo nějaké pěkné místo.

Zdroj: lifehack.org , zdroj titulní fotografie: favim.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]