0

sdílení

Vědci zjistili, proč inteligentní lidé preferují méně přátel.

Daniela Rabatinová / 17. listopadu 2016 / Zajímavosti

Nový výzkum, který byl publikován v časopise British Journal of Psychology, se zabýval otázkou: Co přesně definuje dobrý život. Výzkum zkoumal přibližně 15 000 lidí ve věku 18 až 28 let. Vědci zjistili, že lidé žijící v hustě obydlených oblastech hlásili menší spokojenost s kvalitou jejich života. Další zjištění naznačuje, že častější sociální interakce s blízkými přáteli dělají člověka výrazněji šťastnějšího.

 

Jsou zde ale i výjimky. Pro jedince s vyššími hodnotami IQ se výskyt vzájemných vztahů drasticky snižuje. Vliv hustoty obyvatelstva na životní spokojenost byl tedy více než dvakrát tak velký pro lidi s nižším IQ. Takže: čím je člověk inteligentnější, tím je méně spokojený, pokud se častěji socializuje s přáteli.

Lidé s vyšším IQ tráví méně času ve společnosti. Proč? Inteligentní lidé jsou zaměřeni na dlouhodobé cíle. Jsou nuceni a možná i více poháněni použít svou inteligenci k vytvoření něčeho většího, než jsou oni sami.

hipster-working-1030x687
foto: kriesi.at

Představ si například někoho z tvého okolí, kdo začal s podnikáním. Pokud chtěl dosáhnout svých ambicí a cílů, musel minimalizovat sociální interakce, aby si udržel tu správnou cestu. Inteligentní osoba může ve snaze dosáhnout něčeho většího a lepšího považovat sociální interakce za rozptylování, které ji vzdaluje od dlouhodobých cílů, což může mít vliv na její celkovou pohodu.

Lidský mozek se vyvinul, aby splňoval požadavky našich předků v prostředí, ve kterém žili. Hustota obyvatelstva byla nízká a lidé se živili lovem a sběrem. Tehdy byl častý kontakt s nejbližšími nezbytný k přežití. Dnešní životní styl se drasticky změnil a s ním také naše vzájemné interakce. Inteligentní lidé jsou schopnější ve vyrovnávání se s novými výzvami, které se v životě naskytnou. Mají lepší schopnost řešit evoluční a nové problémy a zvládat nové situace.

Když je člověk chytřejší, je schopen lépe se přizpůsobit věcem a jednodušeji sloučit své rodové dispozice s moderním světem. Bydlení v oblasti s vysokou populací může mít menší vliv na jeho pohodu, ale může to být i kvůli tomu, že je schopnější v opouštění potřeby „lovce-sběrače“ setkávat se, když sleduje své sny a ambice.

hipster-man-bun-music-biz-2015-billboard-650
 foto: techmeme.com

Inteligentní lidé si cení přátelství a vztahů jako každý jiný, ale mají tendenci být více vybíraví když se rozhodují, jak stráví svůj čas. Není to o tom, že by si nevážili přátelství a častých společenských událostí, ale také si váží i svých osobních cílů.

zdroj: vedelisteze.sk , zdroj titulní fotografie: lifehack.org

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]