0

sdílení

Vědci zachytili signály přicházející na Zemi ze vzdálenosti 3 miliard světelných let

Linda Cebrová / 8. ledna 2017 / Zajímavosti

zdroj: pop.h-cdn.co

Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ?

 

Vědci pomocí teleskopů a vysoce citlivých zařízení, jakým je i vesmírný teleskop Arecibo v Portoriku, zkoumají různé signály z vesmíru. Dosud analyzovali několik ojedinělých signálů, které však mohly vzniknout při výbuchu nebo zániku hvězd a dalších vesmírných jevech. Tím, že byly tyto signály „přírodního“ původu, neexistovala žádná shoda ani v rámci dvou signálů a už vůbec ne místa, odkud přicházejí. Astronomům se však podařilo odhalit původ signálu se zcela jinými vlastnostmi.

bur
zdroj fotografie: independent.co.uk

Lokalizovali takzvané FRB signály, které představují krátké rádiové záblesky v rádiové části spektra. V minulosti zachycený signál byl jen velmi dočasný a zdánlivě náhodný, takže vědcům trvalo roky, než se shodli, o co jde. V začátcích si mysleli, že se může jednat o chybu v jednom z přístrojů, protože nic takového dosud nikdo neviděl.

Loni však začali používat nový software s názvem VLA, který již zaznamenal celkem 9 výbuchů v průběhu jednoho měsíce. Díky tak vysoké frekvenci výbuchů se astronomům podařilo zjistit, odkud signály přicházejí.

h
zdroj fotografie: independent.co.uk

Nyní víme, že tento konkrétní výbuch pochází z trpasličí galaxie vzdálené více než tři miliardy světelných let od Země,“  řekl Shami Chatterjee z Cornell University.

Ze souhvězdí vzdáleného 3 miliardy světelných let k nám tak přichází vzdálený signál, na který nemůžeme odpovědět. Jednak nevíme, jakého je původu, zda samotný signál něco znamená a zejména problémem je, že signál z původního místa, planety nebo volného vesmíru vyšel v době, kdy na naší planetě nekralovali lidé.

zz
zdroj fotografie: cmu.edu

Tento na první pohled nezajímavý fakt představuje obrovský pokrok v chápání těchto událostí,“ řekl Shami Chatterjee.

Vědci dlouho odcházeli s prázdnýma rukama, pak však zachytili řetěz výbuchů, díky kterému mohli zjistili přesně to, co celou dobu hledali. Předtím, než astronomové znali vzdálenost FRB signálů, domnívali se, že pocházejí z vnitřku nebo z blízka naší Mléčné dráhy. V současnosti se však dá toto vysvětlení vyloučit, alespoň pro FRB.

Záhadou však zůstává, co je příčinou jejich vzniku. Jejich původ může být v magnetarech – vysoce zmagnetizovaných neutronových hvězdách, což jsou pozůstatky po výbuchu supernovy. Druhou možností je, že jde o katastrofální fúzi dvou neutronových hvězd, která vede ke vzniku černé díry.

zdroj: dailymail.co.uk 
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]