0

sdílení

Vědci vyvinuli kameru, která dokáže vyfotografovat pohyb nejrychlejších věcí ve vesmíru

Linda Cebrová / 2. ledna 2017 / Zajímavosti

zdroj: hexus.net/mit.edu

Nejdokonalejší kamera na světě zachytí i světlo.

 

Nová kamera vyvinuta týmem Massachuttského technického institutu je schopnná vyfotografovat až bilion snímků za sekundu. Pokud to porovnáme s tradiční filmovou kamerou, ta jich zvládne přibližně 24. Tento pokrok v oblasti fotografické techniky dal vědcům možnost vyfotografovat i pohyb těch nejrychlejších věcí ve vesmíru. Mezi ně patří samozřejmě i světlo. V níže uvedeném videu uvidíš experimentální snímky. Ty zachycují fotony světla, které ve vodě překonávají 600 milionů mil (965 km) za sekundu.

NaNO3
zdroj fotografie: mit.edu

Tato technologie má výzkumníkům pomoci pochopit procesy, které se dějí v extrémních rychlostech. Na tuto kameru prostě není nic příliš rychlé. Vysoká hustota záznamu slouží především k natáčení pohybu světla. Vědci pro tento účel vyvinuli i speciální zařízení, které snímá světelné impulsy. Pracuje na podobném principu jako obrazovky klasických televizorů, které skládají obraz překládáním jednotlivých horizontálních linek. K vytvoření jednoho snímku je tak třeba si pořídit stovky skenů, z nichž se následně složí výsledný obraz.

nn
zdroj fotografie: web.media.mit.edu

Aby toho experti dosáhli, každý záběr opakovali a měnili úhel snímání objektu. Technika je proto zatím vhodná pouze pro zaznamenávání událostí, které se dají zcela identicky zopakovat. I přesto, že to zní složitě a v praxi je to nepoužitelné, vědcům se podařilo zachytit opravdu unikátní jev. Ten je jinak nepozorovatelný, protože se jedná o nejrychlejší pohyb ve vesmíru, je jím samozřejmě pohyb světla.

Vznikl tak úchvatný záznam laserového impulsu, který „cestuje“ přes flašku s kolou. Světelný impuls kratší než jeden milimetr byl do láhve vypouštěn každých 13 miliardtin sekundy. Na každém snímku se impuls pohne o půl milimetru. Impulsy zároveň synchronně spouštěly nahrávání. Výsledný snímek zobrazující přelet světla lahví ve skutečnosti představuje zlomek sekundy reálného času.

Podle vědců nejde jen o samoúčelnou hračku. Velice podobná kamera podle nich najde praktické využití například v průmyslu při zkoumání materiálů, ve vědě při zkoumání procesů probíhajících v extrémních rychlostech nebo v lékařství. Například při vyhotovování osvětlených snímků zevnitř těla pacienta.

Zdroj: techhive.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]