0

sdílení

Vědci vynalezli papír, na který je možné psát světlem a použít se dá 80x

Rudolf Nečas / 16. února 2017 / Zajímavosti

Jejich práce může mít velký ekologický význam.

 

Ve snaze bojovat proti negativním dopadům inkoustového tisku na životní prostředí, vynalezli vědci nový typ „papíru“, na který je možné tisknout světlem a může být přepsán až 80 x. Jejich vynález využívá nanočástice měnící barvu, které mohou být aplikovány v tenké vrstvě na různé povrchy – včetně běžného papíru.

foto: kuzweilai.net

Výzkumníci z Shandong University v Číně, University of California, Riverside a Lawrence Berkeley National Laboratory nedávno zveřejnili studii popisující vynalezení přepisovatelného papíru, na který je možné tisknout světlem.

Největší význam naší práce je vývoj nové třídy foto-reverzibilního systému na výrobu přepisovatelného papíru, na který se dá tisknout bez inkoustu, a který je na dotek a pohled stejný jako konvenční papíry, ale může být opakovaně popsán bez nutnosti dalšího inkoustu,“ vysvětluje Yadong Yin, profesor chemie na University of California, Riverside. „Věříme, že naše práce bude mít obrovský ekonomický a ekologický význam pro moderní společnost.“

Nabízí se zde otázka, proč raději nepoužívat recyklovaný papír? Jak vysvětluje Phys.org, chemikálie používané při výrobě papíru jsou hlavním zdrojem průmyslového znečištění a odhozený papír tvoří asi 40 % obsahu skládek. Recyklovaný papír přispívá k problému znečištění pomocí procesu odstraňování inkoustu. Přidej k tomu problémy kolem odlesňování a máme silné argumenty pro minimalizaci spotřeby papíru.

Nový světlem potisknutelný papír se výborně hodí pro situace, kdy jsou vytištěné informace potřebné jen na krátkou dobu, a může být aplikován na jakékoliv médium používané pro tento účel. „Věříme, že přepisovatelný papír má mnoho praktických využití, včetně dočasných informačních záznamů jako jsou noviny, časopisy, plakáty, zápisníky, psací stojany, indikátory životnosti výrobku, senzory kyslíku a přepisovatelné štítky v rúzných oblastech,“ řekl Yin

foto: pinterest.com
zdroj: inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]