Vědci v Německu vytvořili umělé Slunce

Klaudia Pakosová / 2. dubna 2017 / Tech a inovace

zdroj: Caroline Seidel

Vědci v Německém městě Jülich poprvé vytvořili největší „umělé Slunce“, které bude sloužit k získávání vodíku v budoucnosti.

Slunce nese jméno Synlight a je postaveno vědci z DLR – německého aerokosmického střediska. Synlight je vytvořen 149 xenonovými lampami, které jsou spojeny do třípatrové paraboly. Obrovský stroj je 14 metrů vysoký a 16 metrů široký. Soustřeďuje záření na plochu ve velikosti 20 x 20 centimetrů a dokáže produkovat teplotu až do 3000 stupňů. Tento konkrétní test trvající okolo 15 až 20 minut vyprodukuje malé množství vodíku, ale lampy mohou běžet nepřetržitě hodiny, nebo dokonce dny.

zdroj: German Aerospace Centre

Dmitrij Laaber, programový inženýr, který se podílí na projektu, řekl pro IFL Science: „Synlight jsme testovali poslední dva měsíce a toto je první veřejná akce.“ Výkon lamp je 320 kilowattů a pravděpodobně produkují světlo, které až 10000-krát převyšuje intenzitu slunečního záření na Zemi. Jeho spektrum UV záření je podobné tomu, co má Slunce.

zdroj: Caroline Seidel / AP

Vodík je neuvěřitelně užitečný prvek, který je zdrojem paliva bez emisí uhlíku. Vodík se však přirozeně na Zemi nevyskytuje, a proto musí být synteticky vytvořen přístroji jako je tento. Synlight lampy používají za čtyři hodiny tolik elektřiny jako čtyřčlenná domácnost za rok. Teplo, které lampy generují, je dostatečné na to, aby spálilo osobu.
Cílem do budoucna je replikovat tento reaktor použitím slunečního světla, případně rozšířit operaci o produkci použitelného množství vodíku.

zdroj: Caroline Seidel / AP

Jak se vyjádřil Dmitrij Laaber: „Dalším krokem bude dát umělé slunce ke skutečným solárním panelům, kde bude testováno v reálných podmínkách.“

zdroj:  iflscience.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]