Vědci přišli na to, jak fotografovat lidi přes stěny pomocí wi-fi

Timotej Vančo / 2. června 2017 / Zajímavosti

zdroj: commons.wikimedia.org/uk.businessinsider.com

Každý chtěl někdy vidět přes stěny. Nikdo by si ale nepomyslel, že to bude možné pomocí Wi-Fi. Jak dokáže mladý vědec pomocí Wi-Fi rozeznat šálek kávy od psa v jiné místnosti?

Wi-Fi dokáže procházet přes stěny. Tento jev známe přece všichni, protože dokážeme surfovat na internetu, a přitom mít router v jiné místnosti. Signál z routeru nebo telefonu či tabletu se rozptyluje po celém domě, a tedy vytváří z celého domu neviditelnou „žárovku“.

Němečtí vědci využili tento způsob rozptylu signálu a jeho vyzařování pro získání hologramů nebo 3D fotografií předmětů uvnitř místností, a přitom v nich ani nebyli.

V podstatě můžeme skenovat místnost kohokoliv Wi-Fi přenosem,“ řekl Philipp Holl, 23letý vysokoškolský student fyziky na Technické univerzitě v Mnichově.

foto: Philip Holls and Friedemann Reinhard / Physical Review Letters (CC BY 3.0)

Holl původně postavil experimentální zařízení jako součást své diplomové práce s pomocí svého akademického supervizora Friedemanna Reinharda. Tito dva později předložili studii o jejich technologii známému časopisu Physical Review Letter, který byl publikován v květnu. Holl také říká, že jeho technologie je zatím jen prototyp, ale přesto už dnes funguje velmi dobře.

Pokud je na stole šálek kávy, můžete vidět, že na stole něco je, ale tvar nevidíte,“ říká Holl. Tvar člověka nebo psa bychom už ale dokázali vidět. Vlastně všechno, co má do rozměrů více než 4 centimetry.

foto: Philip Holls and Friedemann Reinhard / Physical Review Letters (CC BY 3.0)

Schopnost vidění přes stěny pomocí Wi-Fi je zde již několik let. Některá její nastavení dokáží odhalit domácí „vetřelce“ nebo sledovat pohybující se objekty pomocí jedné nebo dvou Wi-Fi antén. Jiné nastavení se používá seskupením antén k vytvoření 2D obrázků.

Hollova metoda se odlišuje od ostatních několika významnými způsoby. Například dodnes se ještě nikdo nepokusil o vytvoření 3D obrazu celé místnosti a všech věcí v ní, jeho metoda se o to pokouší.

Naše metoda vám dává kvalitnější obrazy, protože zaznamenáváme mnohem více signálu. Skenuje celý prostor v místnosti,“ říká Holl.

foto: Philip Holls and Friedemann Reinhard / Physical Review Letters (CC BY 3.0)

Princip fungování je založen na dvou anténách. Jedna je pevná a druhá je pohyblivá. Pevná anténa zaznamenává pozadí Wi-Fi pole nebo odkaz na místo, na kterém je umístěno. Druhá anténa se mechanicky pohybuje k zaznamenávání stejného Wi-Fi pole z mnoha různých bodů.

Tyto antény nemusí být velké, mohou být velmi malé,“ říká Holl.

Zadruhé obě antény zaznamenávají nejen intenzitu Wi-Fi signálu, ale i jeho fázi: vlastnost světla, která pochází z faktu, že je vlnou. Laserové světlo je například jednofázové (což z něj činí vynikající metodu na vytváření hologramů), zatímco žárovka vydává směs různých fází světla. Podobně jako lasery, i Wi-Fi routery vyzařují mikrovlnné záření v diskrétních frekvencích a fázích.

foto: Philip Holls and Friedemann Reinhard / Physical Review Letters (CC BY 3.0)

Nakonec jsou signály z obou antén simultánně napájené do počítače a software zkoumá rozdíly v intenzitě a fázi.

Počítač je místo, kde se celé toto kouzlo uskutečňuje. Software vytváří mnoho 2D obrázků, protože jedna anténa se pohybuje stále dokola a následně shromažďuje fotky do 3D hologramu. Protože Wi-Fi prochází většinu stěn, tyto hologramy jsou objekty uvnitř místnosti.

Holl vytvořil video, aby jednodušeji přiblížil princip fungování jeho technologie.

Výsledky prvních 3D obrázků nemusí vypadat zcela identicky a kvalitně, dokazují ale, že koncept funguje. Pohyblivá anténa dokáže zachytit Wi-Fi signál a odrazy objektů přímo přes zeď.

Gratulujeme tomuto mladému studentovi, který má již ve 23 letech velké ambice.

Zdroj článku: iflscience.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]