Vědci přinášejí diamantové baterie, které nevybiješ

Timotej Vančo / 15. června 2017 / Tech a inovace

zdroj: simple.wikipedia.org/pexels.com

Baterie vyrobené z jednoho z nejdražších materiálů na světě. V kombinaci s radioaktivitou jejich kapacita neklesne ani za 100 let.

Vědci našli způsob, jak použít diamanty v přeměně jaderného odpadu na baterie s velkou kapacitou. Tým fyziků a chemiků na Univerzitě v Bristolu objevil novou technologii, která transformuje tisíce tun nepříjemného jaderného odpadu do diamantových baterií. Tyto baterie se vyrábějí v laboratořích a jsou schopny generovat elektřinu. Diamantové baterie, stejně jako drahé drahokamy, ve kterých se diamanty používají, mohou v podstatě vydržet navždy.

foto: publicdomainpictures.net

Technologie vyvinutá týmem Univerzity v Bristolu používá diamanty vytvořené z jaderného odpadu spolu s malým množstvím radioaktivní energie na vytvoření baterie, která umí poskytnout sice nízký proud, ale vydrží déle než my. Tým představil jejich objev před vyprodaným sálem v institutu Cabot.

Zatímco tradiční baterie vyžadují k provozu dráty nebo jiné vodiče, diamantová baterie se musí umístit do blízkosti radioaktivního zdroje. Nedostatek pohyblivých částí diamantové baterie způsobuje, že baterie je mnohem odolnější než běžné protějšky.

Kromě toho by diamantové baterie mohly pomoci s likvidací jaderného odpadu bezpečným a trvalým způsobem. Tento odpad se přitom přemění na použitelnou energii, která nevytváří emise skleníkových plynů nebo nevyžaduje dodatečné palivo.

„Baterie nepotřebuje žádné pohyblivé části, nevytváří žádné emise a nevyžaduje žádnou údržbu, je to přímá výroba elektrické energie,“ řekl Tom Scott, profesor materiálů v analytickém středisku Univerzity v Bristolu. „Zapouzdřením radioaktivního materiálu uvnitř diamantů přeměňujeme dlouhodobý problém s jaderným odpadem na jadernou baterii, která poskytne dlouhodobou dodávku čisté energie.“

foto: simple.wikimedia.org

Časné prototypy této baterie se budou vytvářet na základě prvku nikl-63, který se zabalí do umělého diamantu a poslouží jako zdroj záření. Tým také testuje další možnosti pro zvýšení účinnosti a výkonu baterie. Dalším krokem bude přidání uhlíku-14 (je to radioaktivní verze uhlíku, která se dá snadno sesbírat z grafitových bloků). Spojené království v současnosti uchovává přibližně 95 000 metrických tun grafitových bloků, takže využití uhlíku 14 v diamantových bateriích by výrazně snížilo náklady a riziko skladování této konkrétní formy jaderného odpadu.

Zdroj článku: inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]