Vědci potvrdili, že bychom měli pracovat jen 4 dny v týdnu

Simona Hanzelová / 17. března 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: unsplash.com

Myslíš si, že čím déle jsi v práci, tím více uděláš? Pokud ano, je to jen iluze, které ovšem věří většina lidí.

V dnešní době je zcela normální potkat lidi, kteří pracují 50,60 či dokonce 70 hodin týdně, a jejich kanceláře se v podstatě stávají jejich domovem. Nicméně jeden z nejlepších expertů na psychologii práce, K. A. Ericsson, provedl experiment, který ukázal, že lidé dokáží být produktivní pouze čtyři až pět hodin denně. Poté, co pracovní výkon dosáhne svého nejvyššího bodu, lidé už v práci pouze trpí a prokrastinují.

Jsou známy případy, kdy zaměstnavatelé, kteří zkrátili pracovní týden svých zaměstnanců, na oplátku dostali jejich lepší výkon, jakož i jejich osobní a profesní štěstí.

I Ryan Carson, CEO společnosti Treehouse, zavedl v roce 2006 32 hodinový pracovní týden. Od té doby jsou jeho zaměstnanci nejen produktivnější, ale i šťastnější. Podle něj se dnes společnosti velmi daří, její roční příjem se pohybuje v milionech dolarů, a zaměstnanci chodí do práce rádi.

zdroj: pixabay.com

Podobnou zkušenost má i Reusser Design, společnost na vývoj webových aplikací, ve které čtyřdenní pracovní týden zavedli v roce 2013. Zakladatel firmy na konto kurzarbeitu řekl: „Nemáte ani ponětí, jak usilovně lidé pracují, aby dokončili své pracovní úkoly před odjezdem na prodloužený víkend.“

V Coloradu se dokonce uskutečnil i experiment na studentech 4. a 5. ročníku. Jak se ukázalo, studijní výsledky těch, kteří chodili do školy pouze čtyři dny v týdnu, se zlepšily o 6 až 12 procent ve srovnání se studenty, kteří se zúčastnili vyučování v rozsahu pěti dnů týdně.

Myslím si, že myšlenka, že děti budou ve škole soustředěny na všech předmětech během celého dne je nesmyslná,“ říká Ericsson. „Obzvlášť pokud jde o děti, které mají problém s koncentrací a soustředěním.“

zdroj: pixabay.com

V roce 2008, uprostřed finanční krize, přišel tehdejší guvernér amerického státu Utah s plánem na reorganizaci pracovního týdne. Až téměř 75 procent státních zaměstnanců tehdy přešlo na čtyřdenní pracovní týden s tím, že pracovali až 10 hodin denně. Toto řešení nejen snížilo náklady na vytápění a chlazení budov, ale také směřovalo ke zvýšené pracovní morálce. Lidé se těšili z třídenního víkendu a se změnou byli více než spokojeni, protože měli další den k víkendu navíc, kdy nemuseli vstávat do práce a trčet v dopravní zácpě při cestě do zaměstnání. I tento případ dokázal, že zkrácení pracovního týdne je výhodné nejen pro společnosti, ale i pro zaměstnance.

Výsledky celého tohoto výzkumu naznačují, že jen jednoduché přerozdělení pracovní doby může přinést firmám a jejich zaměstnancům obrovské výhody. Zřejmě na tom něco bude.

zdroj článku: brightside.me 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]