Vědci našli způsob, při kterém se rakovinné buňky dokážou zničit samy

Vladimír Chott / 16. dubna 2017 / Tech a inovace

zdroj: origene.com/pexels.com

Nová studie v oblasti boje proti rakovině přišla s metodou, při které se rakovinou napadené buňky dokážou samy zničit. Tato metoda je efektivní zejména při agresivních formách rakoviny, jako je například rakovina slinivky.

Proces léčby spočívá v úpravě konkrétních bílkovin nacházejících se v rakovinných tkáních. To zastaví rozšiřování rakoviny, přičemž již napadené buňky začnou odumírat. Na rozdíl od jiných typů léčby rakoviny jsou při této metodě zdravé buňky nedotčené.

Tým vědců se zaměřil na bílkoviny, které ovlivňují stavbu a pevnost dělících vřetének – struktura buněk, která je zodpovědná za buněčné rozdělení během stavu zvaného mitóza. Mitóza nastává v buňkách, které mají hlavní buněčnou informaci uloženou v buněčném jádře. Po dalším zkoumání zjistili, že některé sloučeniny nacházející se v rakovinných buňkách zabraňují buněčnému rozdělení a celkovému zastavení šíření. Díky tomuto postupu se rakovinné buňky přestanou rozšiřovat po těle a jednoduše odumřou.

Vědci z univerzity v Tel Avivu testovali tento způsob na myších. Po transplantaci rakovinových buněk z těla člověka do těla myši nastal očekávaný výsledek. Nyní se pokoušejí o stejný výsledek i u lidí.

zdroj: sciencenewsjournal.com

„Tento exkluzivní objev v boji proti rakovině napadá pouze rakovinné buňky bez ohrožení zdravých buněk. Je úžasné, že tato metoda funguje při různých typech rakovinných buněk, „ řekla vedoucí výzkumu Malka Cohen-Armon.

Tato metoda byla použita při různých typech rakovin, například při rakovině prsu, plic, či dokonce mozku. Vždy s pozitivním výsledkem.

„Základem pro rozvoj v boji proti agresivním typům rakoviny je rozpoznat kompletní mechanismus, při kterém dochází k buněčným proměnám. Důležité je přitom však nezasáhnout ty tkáně, které jsou zdravé,“ dodala Malka.

Izraelský tým vědců tak nadále zkoumá, do jaké míry je mechanismus úpravy bílkovin v buňkách využitelný a doufá, že brzy dokáže vytvořit účinný lék proti rakovině.

zdroj:  sciencealert.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]